Po prvi put u istoriji, Bosna i Hercegovina (BiH) je u januaru 2025. godine uvezla više električne energije nego što je izvezla. Prema zvaničnim podacima, BiH je izvezla električnu energiju u vrednosti od 38,3 miliona evra u prvom mesecu godine, dok su uvozi iznosili 41,6 miliona evra.
Ova promena izaziva zabrinutost, jer je BiH tradicionalno bila neto izvoznik električne energije. U prethodnim godinama, izvoz električne energije je daleko nadmašivao uvoz, pri čemu je uvoz bio samo mali deo izvoza. Na primer, 2024. godine BiH je uvezla električnu energiju u vrednosti od 159,8 miliona evra, dok je izvoz dostigao 342,4 miliona evra. U 2021. godini, uvoz je iznosio 110,3 miliona evra, dok je izvoz porastao na 540 miliona evra. Slično tome, tokom početnih meseci pandemije COVID-19 2020. godine, BiH je izvezla električnu energiju u vrednosti od 255,4 miliona evra, dok je uvoz bio samo 49,2 miliona evra – razlika od pet puta.
Ekonomski analitičar Igor Gavran je naglasio da najnoviji podaci odražavaju širi pad upravljanja u javnom sektoru u BiH, naročito u energetskom sektoru. Ukazao je na pogoršano stanje elektroenergetske kompanije ERS, sa TPP Ugljevik koji je u posebno lošem stanju. Ostatak kompanije se suočava sa sličnim izazovima. U međuvremenu, EPBiH je, čini se, pribegao podizanju cena električne energije kao svojoj primarnoj strategiji. Trenutni podaci o spoljnoj trgovini samo odražavaju ove osnovne probleme.
Gavran je dalje objasnio da prethodni pozitivni trgovinski bilans u izvozu električne energije nije nužno bio znak ekonomske snage. Umesto toga, to je ukazivalo na to da je ekonomija bila preslaba da u potpunosti iskoristi proizvedenu električnu energiju. Umesto izvoza proizvoda sa dodatim vrednostima, BiH je izvozila sirovu električnu energiju.
Prema Gavranu, trenutna situacija je zabrinjavajući pokazatelj dublje krize. Zbog lošeg upravljanja i nedostatka ulaganja u obnavljanje energetske infrastrukture, BiH će verovatno suočiti sa rastućim energetskim deficitom. Vremenom će zemlja uvoziti više električne energije, dok bi izvoz mogao potpuno nestati.