Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaBez promena podsticajne...

Bez promena podsticajne tarife za proizvodnju energije iz OI

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Ministarka energetike Zorana Mihailović izjavila je danas da se za sada neće menjati podsticajne (fid-in) tarife za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, ali je najavila da će biti preispitane.

”Preispitaćemo te podsticajne tarife, imajući u vidu ekonomsku krizu u kojoj se nalazimo i imajući u vidu visinu tih tarifa”, rekla je Mihailović novinarima posle polaganja kamena temeljca za dve male hidroelektrane na reci Bistrici u opštini Nova Varoš.

To je nešto na čemu tek radimo, rekla ja ministarka i dodala da će uskoro moći više da kaže o tome.

Mihailović je istakla da će resorno ministarstvo uvek podržavati investicije u obnovljive izvore energije i podsetila da se radi revizija izdatih energetskih dozvola za obnovljive izvore energije.

Cilj revizije je da investicije budu što efikasnije i da se što pre dođe do novih energetskih objekata i što više električne energije koja je potrebna Srbiji, kazala je Mihailović.

Ministarka je navela da je za šest godina izdato oko 100 energetskih dozvola i 500 saglasnosti za izgradnju energetskih postrojenja ukupnog kapaciteta oko 300 megavata, ali te dozvole nisu pretočene u realnosti i nije izrađeno dovoljno energetskih postrojenja i ne proizvodi se dovoljno struje iz obnovljivih izvora.

To je osnovni razlog zbog koga se vrši revizija energetskih dozvola, rekla je Mihailović i dodala da će resorno ministarstvo, da bi olakšalo potencijalnim investitorima pribavljanje potrebnih dokumenata, omogućiti da ulagači u Ministarstvu mogu da dobiju sve potrebne dozvole.

Ona je najavila i da će do kraja ovog meseca Ministarstvo objaviti plan prioritetnih investicija u energetici Srbije i istakla da je cilj da se iskoriste svi mogući obnovljivi izvori energije, posebno biomase gde imamo ogroman potencijal, ali i da se toplane prilagode da koriste ekološka goriva umesto mazuta, gasa i uglja.

Toplane bi na taj način bile 30 do 40 odsto efikasnije, i proizvodile bi i toplotnu i električnu energiju.

Ona je navela da bi se na vodotokovima u Srbiji mogao izgraditi veliki broj malih hidroelektrana ukupnog kapaciteta 455 megavata, što je ravno potrošnji Beograda u toku jednog meseca.

Samo 10 odsto tog potencijala je iskorišćeno, navela je Mihailović i naglasila da smo iskoristili taj prirodni resurs, sada ne bi smo uvozili struju u novembru i decembru.

Male hidroelektrane ”Rečica” i ”Crkvine” na reci Bistrici proizvodiće godišnje oko 11 miliona kilovat – časova električne energije, treba da budu puštene u rad u martu sledeće godine i iz njih će moći da se snabdeva strujom oko 2.400 domaćinstava.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Transnafta traži procenu za naftovod Srbija–Mađarska usred geopolitičkih promena

Transnafta je raspisala tender za usluge procene projekta naftovoda Srbija–Mađarska u okviru međunarodnih odnosa u Evropi. Dokumentacija za tender naglašava potrebu za sveobuhvatnom strateškom analizom fokusiranom na procenu nacionalnih rizika za Srbiju, ističući značaj jačanja energetske sigurnosti kroz diversifikaciju...

Rumunija: Evropska komisija odobrila državnu pomoć od 500 miliona evra za proizvodnju naprednih biogoriva

Evropska komisija (EK) odobrila je državnu pomoć Rumunije u iznosu od 500 miliona evra, koja je namenjena podršci investicijama u proizvodnju naprednih biogoriva. Ovaj program, koji se finansira kroz EU fond za modernizaciju, pružaće direktne subvencije kompanijama koje ulažu...

Rumunija: Rompetrol Rafinare investira 4 miliona dolara u poboljšanje efikasnosti rafinerije Petromidia

Rompetrol Rafinare, deo KMG International Grupe, poboljšava operativnu efikasnost u rafineriji Petromidia uz investiciju od 4 miliona dolara. Kompanija je završila projekat modernizacije CO kotla u jedinici za katalitičko kreking (FCC), prelazeći sa prirodne cirkulacije vode na prisilnu višekratnu...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!