Projekti od zajedničkog interesa (PCI), koje je predvidela Evropska komisija, imaju cilj da povežu zapadni Balkan sa okolnim regionima kako bi se stvorila čvorišta i nove tranzitne rute. Da li će ova strategija biti praktična na duži rok, ostaje da se vidi, s obzirom da postoji više varijabli koje treba uzeti u obzir, prenosi sajt serbia-energy.eu
Jedan od odobrenih projekata je gasovod Tesla, koji ima za cilj da poveže Grčku sa Austrijom, preko država bivše Jugoslovije i Mađarske. Projekat je zapravo podsticaj za Turski tok, koji je planiran da preko Crnog Mora i evropskog dela Turske stigne do severne Grčke.
Uprkos tome, Turski tok nije uključen na listu PCI.Razlog zbog kojeg je Tesla uključen, a Tursko tok nije, mogao bi biti to što je Tesla autonomni projekat koji ima za cilj da osigura druge (ne ruske) izvore gasa. Izvori za gasovod Tesla i dalje je otvoreno pitanje, koje tek treba da se analizira.
Drugi mogući argument je da bi gasovod Tesla mogao poslužiti kao moguća veza sa gasovodom TAP, pre nego sa Turskim tokom. Ako se to dogodi, poslovni plan TAP –a će morati drastično da se promeni, jer je dizajniran za manje količine gasa od onih koje će biti potrebne ako Tesla postane njegov deo.
Gasovod Tesla je teoretski dogovoren među zemljama učesnicama. Kompanije koje izvode pripremne radove, DESFA, FGSZ, GA-MA i Srbijgas, već decenijama su glavni klijenti Ruskog Gazproma. Gasovod će imati kapacitet obrnutog protoka što je glavna komponenta sa aspekta enrgetske sigurnosti. Međutim, to praktično znači da će ruski gas teći u oba smera, jer austrijsko čvorište Baumgarten uglavnom meša ruski gas sa manjim količinama gasa iz Holandije i Norveške.
Na listi PCI je Istring ruta, koja treba da poveže Grčku sa Bugarskom, Rumunijom i Mađarskom. Novina u ovom slučaju su odredbe o novim TNG postrojenjima u Grčkoj koja će dobijati gas od ne-ruskih dobavljača.
Na prvi pogled, čini se da su Tesla i Istring jedan drugom konkurencija. Situaciju dodatno komplikuje predloženi gasovod Severni tok II. Taj projekat ima za cilj da značajno poveća direktna isporuke gasa od Rusije do Nemačke, koje bi lako mogle završiti u čvorištu Baumgarten. U tom slučaju, Turski tok nema budućnost, a Tesla zahvaljujući obrnutom protoku ima prednoost, jer može da obezbedi jeftiniji gas nego Istring.
Biće potrebno tri do četiri meseca da se vidi da li će se ići dalje sa projektom Severni tok II. Namačka na diplomatski način podržava svoje ciljeve. Ne mogu se ignorisati ni geopolitičke okolnosti – „ukrajinsko pitanje“ i balansiranje između Rusije i NATO.
Dok se ne reše ova pitanja, EU se zadovoljava time da usreći većinu zemalja uključivanjem njihovih projekata na PCI listu. Bez obzira na izvodljivost svakog projekta, lista za sada može poslužiti samoda se umiri izborna baza svake zemlje, prenosi sajt serbia-energy.eu
Izvor; Serbia Enegy