Australijska nova strategija kritičnih minerala 2023–2030 pozicionirana je kao „…okvir za razvoj sektora kritičnih minerala“.
Ona postavlja tri vizije za 2030. godinu, posebno to da je Australija povećala geostrateške i ekonomske prednosti svogsektora kritičnih mineral, da je globalno značajan proizvođačsirovih i prerađenih kritičnih mineral, kao i da podržavarazličite, otporne i održive lance snabdevanja.
Ciljevi su stvaranje raznovrsnih, otpornih i održivih lanacasnabdevanja kroz jaka i sigurna međunarodna partnerstva, izgradnja suverene sposobnost u preradi kritičnih minerala, koriscenje kritičnih minerala da bi postali supersila obnovljiveenergije i izvući više vrednosti na kopnu iz resursa, stvarajućiradna mesta i ekonomske prilike, uključujući regionalne zajednice i zajednice Prvih nacija.
Neke od ovih ciljeva biće lakše postići od drugih. Za one koji se odnose na razvoj međunarodnih lanaca snabdevanja i otvaranjeradnih mesta, već postoje jaki temelji na kojima se može graditi. Australija je već rudarska elektrana i već je razvila snažne lance snabdevanja putem različitih međunarodnih partnerstava. Štaviše, rudarski sektor je već veliki poslodavac, koji čini >2% radnih mesta u Australiji prema vladinim statistikama – iako se to naravno može poboljšati.
Razvoj daljeg kapaciteta, prikupljanje vrednosti i obnovljiveenergije biće izazovniji. Australija izvozi veliki deo materijalakoje proizvodi i ima još mnogo toga da uradi da bi povećalasvoje sposobnosti u oblastima konkurentske prednosti.Takodje,treba da omogući veću obradu i rafinaciju minerala nakopnu u Australiji, kao I da ostvari prednosti koje proizilaze izdodavanja vrednosti njenim resursima.
U međuvremenu, postati supersila obnovljive energije je nadohvat ruke Australije – ali postizanje zakonskih ciljeva od 43% ispod nivoa iz 2005. do 2030. i neto nula do 2050. i dalje će bitiizazov. Više od 35% električne energije u Australiji prošlegodine je snabdevano vetrom i solarnom energijom, u odnosu nanešto manje od 17% u 2017. Na Tasmaniji, obnovljivi izvorisnabdevaju impresivnih 99,1% električne energije, dok je u Novom Južnom Velu ta cifra iznosila 71,5%. Druge države suvidele da obnovljivi izvori energije čine manje od trećinesnabdevanja.
Međutim, fosilna goriva i dalje čine dve trećine snabdevanjaelektričnom energijom u zemlji bogatoj ugljem, a industrijaobnovljive energije Australije raste sporije od potrebnog da bi sektor ispunio vladine ciljeve smanjenja emisija.
Kako bi ispunila ciljeve strategije, Vlada je postavila prioritete u šest fokusnih oblasti, nastojeći da iskoristi svoju priliku zakritične minerale radeći sa zajednicama, industrijom, investitorima, sektorom istraživanja i inovacija, državama i teritorijama i međunarodnim partnerima.