Uprkos nedavnim testiranjima koja su sprovedena u junu na naftovodu JANAF, stavovi mađarske naftne i gasne kompanije MOL i hrvatskog operatera naftovoda JANAF pokazali su značajne razlike. MOL ističe da mu je neophodno da dobije čvrste garancije o neprekidnoj isporuci nafte kroz hrvatsku teritoriju po konkurentnim cenama — obaveze za koje tvrdi da ih JANAF nije pružio. S druge strane, JANAF tvrdi da je kapacitet naftovoda dovoljan da zadovolji potražnju i da su njihove tarife u potpunosti usklađene sa pravilima Evropske unije o cenama.
Ovaj tehnički nesporazum odvija se u politički napetom okruženju. Izborna kampanja mađarskog premijera Viktora Orbana uključuje pretnje blokadom pristupanja Ukrajine EU i protivljenje prekidu uvoza ruske energije do 2027. U tom kontekstu, MOL je najavio da istražuje mogućnost ponovnog pokretanja starog naftovoda koji ide od Odese u Ukrajini do Poljske, koristeći južni krak sistema Druzhba, mada se taj plan suočava sa značajnim logističkim i diplomatskim preprekama.
MOL tvrdi da mora obezbediti godišnju isporuku sirove nafte od 14 miliona tona kako bi osigurao pouzdan rad svojih rafinerija u blizini Bratislave i Budimpešte — količinu koja je više od sedam puta veća od one koju trenutno garantuje postojeći ugovor sa JANAF-om. Szabolcs Szabo, viši potpredsednik MOL-a za upravljanje vrednosnim lancem, navodi da su nedavni kratkoročni testovi pritiska neuspeli da dostignu ovaj cilj. On naglašava važnost dokazivanja maksimalnog kapaciteta u stvarnim operativnim uslovima, uključujući periode održavanja i razmene zaliha, kako bi se obezbedila energetska bezbednost regiona.
MOL je već uložio oko 170 miliona dolara u modernizaciju svog dela naftovoda i očekuje da će njegove rafinerije sledeće godine biti u potpunosti sposobne da prerade različite ne-ruske vrste sirove nafte.
JANAF potvrđuje da je učestvovao u junskim testiranjima zajedno sa predstavnicima MOL-a, ali osporava njihove zaključke. Tvrdi da deonica naftovoda od terminala u Omišlju do mađarske granice već može da podrži godišnji protok od 11,8 miliona tona, a uz dodatak odobrenih uređaja za povećanje protoka, kapacitet bi mogao da se poveća na 14,3 miliona tona — što je više nego dovoljno da pokrije potrebe obe mađarske rafinerije. Kompanija odbacuje tvrdnje o diskriminatornim cenama i ističe da su njene tarife transparentno obračunate u skladu sa propisima EU, uzimajući u obzir faktore poput dužine naftovoda, stepena korišćenja i uslova dogovorenog ugovora.