Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom.
Gasni fjučersi TTF na ICE tržištu, evropski referentni indeks za ugovore sa isporukom u avgustu 2025, tokom većeg dela nedelje trgovali su se oko 36 evra/MWh. U ponedeljak, 23. juna, cena je dostigla vrhunac od 40,95 evra/MWh — što je 1,1% niže nego prethodnog petka, ali 7,1% više nego prethodnog ponedeljka. Međutim, cene su postepeno padale i u petak, 27. juna, dostigle su nedeljni minimum od 33,66 evra/MWh, što je pad od 2,5% u odnosu na prethodni dan i 18,8% niže u poređenju sa prethodnim petkom. Nedeljni prosek iznosio je 36,22 evra/MWh, što je za 10,7% manje nego u 25. nedelji.
Nagli pad cena sredinom nedelje pokrenut je potvrdom da su Iran i Izrael postigli dogovor o primirju po predlogu tadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa, što je ublažilo zabrinutost oko prekida snabdevanja.
Dodatni pritisak na pad cena izazvali su obilni zalihe gasa, smanjena potražnja i rastuće poverenje u stabilnost primirja. Izvoz norveškog gasa ka kontinentalnoj Evropi se povećao, dok je potražnja iz termoelektrana oslabila zbog snažne proizvodnje iz obnovljivih izvora energije.
U petak su cene nastavile da padaju usled blage vremenske prognoze i stabilnih uslova snabdevanja. Istovremeno, izraelska podmorska gasna polja — Leviathan, u vlasništvu kompanije Chevron, i Karish, u vlasništvu Energean — koja su bila zatvorena od 13. juna zbog sukoba, ponovo su počela sa radom. Zatvaranje Leviathana izazvalo je procenjenu štetu od 12 miliona dolara, a kompanije razmatraju mogućnost traženja nadoknade od države.
Sa političke strane, ambasadori EU nisu usvojili 18. paket sankcija protiv Rusije zbog protivljenja Mađarske i Slovačke. Premijer Slovačke izjavio je da će njegova zemlja blokirati glasanje dok se ne reše pitanja vezana za snabdevanje gasom posle 2027. godine. Stav Slovačke odražava zabrinutost zbog uticaja inicijative EU RePowerEU, koja ima za cilj da do 2030. godine prekine zavisnost od ruskih fosilnih goriva. Za razliku od Mađarske, Slovačka ranije nije pokušavala da blokira sankcije.