Nova jedinica na ugalj u elektrani Kostolac u Srbiji, koja bi trebala da počne sa radom u martu ili aprilu ove godine, postaće prvo novo postrojenje za proizvodnju energije u zemlji u gotovo 40 godina, izjavio je ministar rudarstva i energetike Dubravka Đedović 2. januara. Međutim, devet meseci kasnije, ministar poziva kinesku kompaniju CMEC, koja je izgradila jedinicu, da ubrza preostale testove i inspekcije u skladu sa preporukama nezavisnog inženjera i srpskim propisima, kako bi jedinica mogla biti predata državnom preduzeću EPS bez daljeg odlaganja.
Projekat, koji je započet pre 11 godina potpisivanjem ugovora o kreditu i zvanično je započeo radove pre sedam godina, suočio se sa značajnim kašnjenjima. Za poređenje, slična termoelektrana, TE Stanari u Republici Srpskoj, završena je za samo 3,5 godine.
U 2010. godini potpisan je okvirni ugovor sa kompanijom CMEC, a 2012. godine započele su rasprave o drugoj fazi modernizacije TE Kostolac, koja je uključivala izgradnju jedinice na ugalj snage 350 MW vredne 613 miliona dolara. Ukupna vrednost druge faze, koja je uključivala i proširenje rudnika Drmno, procenjena je na 715 miliona dolara, pri čemu je većinu finansiranja obezbedio 20-godišnji kredit Kineske EXIM banke po godišnjoj kamatnoj stopi od 2,5%, uključujući sedmogodišnji grace period.
Dozvole i odobrenja prvobitno su bila očekivana 2014. godine, a radovi su trebali da počnu ubrzo nakon toga. Međutim, izgradnja je počela tek u novembru 2017. godine, a jedinica je prvobitno trebala da bude završena 2020. godine. U decembru 2020. godine, tadašnja ministarka energetike Zorana Mihajlović izrazila je frustraciju zbog sporog napredovanja, kritikujući CMEC zbog kašnjenja, koja su pripisivali pandemiji COVID-19, i odbacujući njihov predlog o roku završetka radova 2022. kao neprihvatljiv.
Do oktobra 2022. godine, zvaničnici EPS-a očekivali su stabilno funkcionisanje jedinice do septembra 2023. I pored ovih projekcija, tender za integrisanu dozvolu potrebnu za rad postrojenja objavljen je tek kasnije te godine, a prva sinhronizacija jedinice B3 sa mrežom postignuta je u martu 2024. godine. Krajem septembra, jedinica još uvek nije dostigla punu snagu.
U poslednjem kvartalu prošle godine, jedinica B3 se pojavila u proizvodnim planovima EPS-a, radeći sa oko 30% kapaciteta, uz očekivanja da će dostignuti pun kapacitet na početku 2024. godine. Međutim, došlo je do daljih kašnjenja, a jedinica nije ispunila planirani početak rada u drugom kvartalu.
Tokom ovog perioda, toplotni talas tokom leta značajno je povećao potražnju za električnom energijom, dok je EPS potrošio oko 100 miliona evra na uvoz električne energije u julu i avgustu. Od kada je poslednji aneks ugovora istekao u junu 2023. godine, što je trebalo da označi prenos jedinice na EPS, prošlo je 15 meseci. Da je jedinica radila, mogla je proizvoditi 6.000 MWh dnevno, što bi na osnovu prosečnih tržišnih cena iznosilo otprilike 240 miliona evra vrednosti električne energije.