Spot cene u jugoistočnoj Evropi mogle bi biti snižene ove i sledeće nedelje zahvaljujući većoj proizvodnji vetra i padu potražnje, pokazuju podaci Energy Quantified-a.
Analitičari u EQ-u predviđaju da će se spot cene u JIE ove nedelje kretati od 179,29 evra po MWh do Bugarskoj do 224,27 evra po MWh u Sloveniji. Najnovije procene su niže za oko 10 evra po MWh nego što je bilo prognozirano u Rumuniji i Bugarskoj prošle nedelje, dok su one više za 30 evra po MWh u Mađarskoj i Sloveniji.
Ove dve zemlje su osetile efekte značajnog pada proizvodnje vetra u Nemačkoj. Rumunija će se dekaplovati od mađarskog tržišta zbog snažne domaće proizvodnje vetra koja bi trebala iznositi 1,74 GW u proseku ove nedelje. To je za 0,64 GW više nego što je EQ prognozirao prošle nedelje.
Kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji i Srbiji trebala bi biti veće nego što je bilo očekivano prošle nedelje, dostižući 3,2 GW, dok će potrošnja biti manja za 0,7 GW, iako će i dalje prelaziti potrošnju ostvarenu oko novogodišnjih praznika za 1 GW.
Februarski ugovori pali su za 20-25 evra po MWh, rekao je Eylert Ellefsen, stariji analitičar i ekspert za hidrologiju pri EQ-u.
Nemačka proizvodnja vetra prelazi normalne nivo za 10-15%, što bi dodatno trebalo ograničiti spot cene iduće nedelje. EQ procenjuje da će nedeljne spot cene u Sloveniji i Mađarskoj biti malo iznad 207 evra po MWh, dok će Rumunija i Bugarska imati spot cene od oko 198,67 evra po MWh, odnosno 198,22 evra po MWh sledeće nedelje.
Rumunska proizvodnja vetra i dalje će prelaziti normalan nivo, dostižući 1,32 GW.
Mađarskim ugovorom za treću nedelju januara trgovalo se za 214 evra po MWh na berzi EEX u ponedeljak, a za četvrtu nedelju na nivou od 232 evra po MWh. Februarskim ugovorom trgovalo se za 238,42 evra po MWh.
Izvor: energetika.net