Iako su pripremni radovi završeni i u njih je uloženo oko 9 miliona evra, neizvesna je izgradnja bloka 7 Termoelektrane Tuzla, jer kineski partneri traže reviziju ugovora zbog otkazivanja ugovora od strane podizvođača radova – američke kompanije General Electric.
Blok 7 je najavljivan kao velika razvojna šansa i najveća posleratna investicija vredna 1,4 milijarde maraka (715 miliona evra), koja je trebalo da bude realizovana uz pomoć kredita kineske Eximbanke.
Kineski konzorcijum Gezhouba Group Company Limited je bio jedan od dva ponuđača koji su ušli u uži izbor.
Međutim, Vlada FBiH nedavno je obaveštena da kineski konzorcijum Gezhouba traži izmenu davno potpisanog ugovora na koji je saglasnost dala federalna vlada, Parlament FBiH i Veće ministara BiH.
Promena detalja ugovora podrazumevala bi ponovni proces pregovaranja i ponovno odobrenje od navedenih institucija.
Po ugovoru, najvažnija oprema u bloku 7 trebala je da biti urađena po licenci General Electric-a, što uključuje i kotao koji je srce bloka 7.
Grupacija Gezhouba sada traži da umesto američke opreme i njihove instalacije delovi budu nabavljeni iz Kine.
Potez kompanije General Electric posledica je trenda u svetu – kompanije koje proizvode opremu za proizvodnju energije iz uglja povlače se iz tih projekata jer oni nemaju budućnost, smatra Denis Žiško iz Centra za ekologiju i energiju Tuzla.
„Ugovorom za blok 7 je definisana jedna vrsta opreme i jedan kvalitet. Kinezi nisu u mogućnosti isporučiti tu opremu. Samim tim ugovor je ništavan i treba ga raskinuti. To je u stvari najbolje rešenje za BiH i za građane, da se najbezbolnije izvuče iz projekta koji je od početka bio osuđen na propast”, ističe Žiško.
Taj objekat, dodaje on, i da je izgrađen bio bi neminovno zatvoren u narednih 20 godina jer fosilna goriva izlaze iz upotrebe.
Evropska energetska zajednica je početkom godine objavila studiju u kojoj su kritikovane zemlje Zapadnog Balkana jer su samo u 2017. godini potrošile 1,2 milijarde evra na direktne i indirektne subvencije za sektor uglja.
Nakon toga Energetka zajednica uvela je sankcije BiH zbog ozbiljnih i trajnih propusta u ispunjavanju pravila i direktiva te organizacije.
Energetska zajednica je službeno otvorila postupak protiv BiH za rešavanje spora o planiranoj garanciji Federacije BiH za kredit od 614 miliona evra od kineske Eximbanke.
Izvor: capital.ba