Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRegion: Zvanična potvrda...

Region: Zvanična potvrda – ČEZ prodaje kompanije u Rumuniji, Bugarskoj, Poljskoj i Turskoj

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Češka grupa ČEZ razmatra prodaju imovine u nekoliko zemalja u regionu, prema informacijama sa rumunskog energetskog tržišta, koje je potvrdio generalni direktor ČEZ-a Danijel Benes. Reč je o tržištima Rumunije, Bugarske, Poljske i Turske. Proces bi trebao biti najavljen narednog meseca, i pokrenut tokom jeseni.

ČEZ planira da proda svoju imovinu u Rumuniji, Bugarskoj, Poljskoj i Turskoj, kao deo strategije usmerene na češko tržište, izjavio je u ponedeljak Benes.

„U skladu sa ovom strategijom planiramo da napustimo Bugarsku u narednih nekoliko godina. Razmatramo izlazak iz Rumunije i Turske, i razmišljamo o napuštanju Poljske, gde imamo dve velike termoelektrane na ugalj, u cilju smanjenja emisija ugljen dioksida u okviru grupe“, rekao je Benes.

On je dodao da bi kompanija na ovaj način mogla da ostvari prihode od nekoliko desetina milijardi kruna.

Benes je podsetio da grupa namerava da poveća EBITDA na 75 milijardi kruna (3,26 milijardi dolara) u periodu 2024 – 2025. godina, sa 49,5 milijardi kruna u 2018. godini.

Zvaničnici ČEZ-a posetili su prošle nedelje Bukurešt, gde su razgovarali sa predstavnicma ANRE i direktorima pojedinih energetskih kompanija, koje su izvestili o nameri da prodaju svoje kompanije u Rumuniji, pre zvanične objave u junu.

Izlazak ČEZ-a iz Bugarske ranije je pokrenut i privodi se kraju, a zvanična najava o prodaji kompanija u Rumuniji, Poljskoj i Bugarskoj verovatno će biti saopštena idućeg meseca. Češka grupa planira da realizuje prodaju putem aukcija.

Pres služba ČEZ-a odbila je prošle nedelje da komentariše ove navode, dodajući da su i ranije postojale slične glasine, koje su se pokazale kao neistinite.

Šta ČEZ prodaje

ČEZ poseduje devet kompanija u Rumuniji. Među najznačajnijim su jedna od osam distributivnih kompanija (Distribucija Oltenia), jedan od četiri najveća snabdevača u zemlji, ČEZ Snabdevanje, a pored toga, ČEZ je važan proizvođač obnovljive energije: upravlja najvećim vetro parkom u Evropi, u Dobrogei, kapaciteta 600 MW.

U Bugarskoj, ČEZ je vlasnik jedne od tri distrubutivne kompanije i fotonaponskog parka, pored kompanija za snabdevanje i usluge. Česi su prošle godine objavili da prodaju svoju imovinu u Bugarskoj ali transakcija nije realizovana. U ovom trenutku vode se pregovori sa dve kompanije, bugarskim Inerkomom i indijskim India Power. Vrednost transakcije je 300 miliona evra.

U Poljskoj, ČEZ ima dve termoelektrane na ugalj, ukupnog kapaciteta 700 MW, male hidroelektrane i kompanije za snabdevanje i usluge.

U Turskoj, ČEZ je aktivan u distribuciji i snabdevanju, u sektoru proizvodnje je partner u lokalnim hidroelektranama kapaciteta 260 MW, kao i gasnim i vetroelektranama.

Zašto se ČEZ odlučio za prodaju

Češka kompanija je jedna od vodećih u Evropi u pogledu broja klijenata i deseta po tržišnoj vrednosti, i stoga se postavlja pitanje zašto želi da se odrekne svoje imovine u istočnoj Evropi. Odgovor glasi: češka grupa želi da učvrsti poziciju na najvažnijem tržištu – domaćem, u Češkoj, kako se navodi u prezetaciji strategije grupe, koja će biti predstavljena akcionarima 26. juna.

Tako će se češka kompanija, koja je pod kontrolom države, fokusirati na Češku, u smislu povećanja proizvodnih kapaciteta u zemlji i ispunjavanja evropskih zahteva (dekarbonizacija i povećanje udela obnovljivih izvora – česi su već najavili da neće graditi nove elektrane na ugalj).

Češka želi da osigura svoju energetsku nezavisnost nakon što zemlja ostane bez uglja i nakon isteka radnog veka postojećih nukelarnih elektrana 2035. godine. U tom smislu, država priprema novi model razvoja nuklearnih kapaciteta, koje će graditi ČEZ.

Kompanija je 2014. godine odustala od gradnje dva nova reaktora, kapaciteta 1.200 MW, u Temelinu (vrednost projekta je 15 milijardi dolara), jer je država odbila da ponudi garancije u pogledu prodajne cene električne energije.

Detalji o novom planu nisu poznati, ali na osnovu dosadašnjih informacija, sporazum bi davao državi mogućnost da preuzme projekat po već utvrđenoj ceni ako dođe do većeg kašnjenja u realizaciji. S druge strane, ako dođe do značajnih promena na tržištu ili u regulativi, ČEZ će takođe imati mogućnost da preda projekat Vladi.

Izvor: economica.net

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!