Regulatorna agencija za eneregtiku ANRE odobrila je plan za razvoj prenosne mreže za period 2016 – 2025.koji je razvila državna kompanija Transelectrica. Plan podrazumeva ulaganje od 1,1 milijardi evra, ali nisu precizirani izvori finansiranja.
Transelectrica svake druge godine podnosi razvojni plan za period od deset godina.
Kompanija ima monopol na prenos električne energije u Rumuniji i pod kontrolom je Ministarstva finansija. Transelectrica se prethodnih godina našla na meti kritika zbog nedovoljnog ulaganja u unapređenje mreže.
Kompanija tvrdi da će plan finansirati kroz „odgovarajući i balansirani miks“ i da će razmotriti „sve opcije i instrumente koje nudi finansijsko tržište i program donacija Evropske Unije“, bez jasnih informacija o izvorima finansiranja.
Ukupne planirane investicije procenjene su na pet milijardi leva (1,1 milijardi evra). Ovde nisu uključene investicije za povezivanje novih korisnika na mrežu, što će biti finansirano putem naknada za priključak, koje plaćaju novi korisnici.
Prioriteti u okviru razojnog plana jesu izgradnja novih linija i nadogradnja postojećih podstanica, povećanje interkonektivnih kapaciteta, i povećanje prenosnih kapaciteta između oblasti Dobrogea, gde postoji višak eletktrične energije nakon izgradnje vetroelektrana, i ostatka nacionalnog energetskog sistema.
Ostali ciljevi su sigurnost snabdevanja u siromašnim oblastima, retrofit i modernizacija postojećih podstanica.
Plan uključuje projekte koji su proglašeni za zajednički evropski interes, kao što su 400 kV dalekovod Smârdan – Gutinaș, 400 kV dalekovod Cernavodă – Stâlpu, 400 kV dalekovod između Rumunije i Srbije, linija Reșița – Pančevo, 400 kV linija Đerdap – Reșița, proširenje 220/110 kV podstanice Reșița, izgradnjom nove 400 kV podstanice i izgradnja 400 kV podstanica Timișoara i Săcălaz.