Obnovljivi izvori su energetska budućnost Srbije
Autori, Anđelija Plavšić, Milica Paunović i Goran Stanković su u radu „Strateško planiranje kao faktor upravljanja obnovljivim izvorima energije Timočke krajine“ prikazali stanje obnovljivih izvora energije, kao i mogućnosti za njihovu veću upotrebu uz osvrt na Regionalnu strategiju razvoja Timočke krajine za period 2011 – 2015. godine.
Upravljanje resursima obnovljivih izvora energije predstavlja veoma važno pitanje u svim razvijenim zemljama. Obnovljivi izvori energije predstavljaju glavni oslonac energetske samostalnosti Srbije u budućnosti. Upravljanje ovim resursima započinje strategijskim planiranjem. To je prva faza u kojoj se utvrđuju ciljevi i zadaci, sredstva i metode za njihovo ostvarenje.
U Timočkoj krajini preovlađuje korišćenje neobnovljivih izvora za proizvodnju energije. Mada ima realnih mogućnosti za širu upotrebu obnovljivih izvora njihova iskorišćenost na ovom području je gotovo zanemarljiva. Hidroenergija je jedini značajno korišćeni obnovljivi izvor energije. Hidroelektrane „Đerdap 1“ i „Đerdap 2“ su najveći proizvođač hidroelektrične energije u zemlji. Prema „Katastru malih hidroelektrana u Srbiji“, 70 lokacija je identifikovano u Timočkoj krajini.
Pored toga u Timočkoj krajini postoji značajan potencijal za korišćenje drugih oblika obnovljivih izvora energije: geotermalne, energije biomase, solarne enerigije i energije vetra. Postoje aktivnosti stranih investitora da se izgrade vetrogeneratori ukupne instalirane snage oko 100 MW u opštini Boljevac. Jedna od ispitanih lokacija na kojima su vršena merenja je planina Popadnija na teritoriji opštine Negotin, sa raspoloživim kapacitetom od oko 45MW.
Strateški plan opštine će obezbediti osnov za upravljanje razvojem kroz srednjoročni ka dugoročnom periodu. On će, takođe, biti instrument koji će voditi razvoj i biti inoviran jednom godišnje kako bi se osiguralo da budu uzete u obzir sve najvažnije promene do kojih dolazi u socijalnom i ekonomskom okruženju.
Šira primena obnovljivih izvora energije omogućila bi znatne prednosti, počev od ekološki čistije proizvodnje energije pa do otvaranja novih radnih mesta i jačanja regionalnog razvoja.