NIS je jedina kompanija u Srbiji koja se bavi istraživanjem i proizvodnjom nafte i gasa i geotermalne energije. Početkom 2014. u okviru bloka „Istraživanje i proizvodnja“, pokrenuta je Studija regionalnog geološkog modela i ocena perspektivnosti na naftu i gas Panonskog basena, prenosi ENERGIZE, magazin kompanije NIS, prenosi sajt serbia-energy.eu
Zadatak Studije je da na osnovu prikupljenih podataka sa teritorije Srbije, Mađarske, Rumunije i Bosne i Hercegovine, uradi geološko modelovanje Panonskog basena i izabere najperspektivniji region za buduća naftno-gasna istraživanja.
Strateškim planom istraživanja nafte i gasa na području Srbije određeni su potencijalni lokaliteti na kojima se izvode 3D seizmička ispitivanja i istražno bušenje.
Programom geoloških istraživanja za 2015.bila je predviđena realizacija 3D seizmičkih ispitivanja na istražnom prostoru Turija (I i II),u ukupnom obimu od 1.176 kvadratnih kilometara, na kome se nalaze komercijalna nalazišta nafte i gasa Turija i Srbobran.
Očekuje se da će nakon planiranih geoloških radova uslediti bušenje novih bušotina, na osnovu čega će se, prema procenama, resursi NIS-a uvećati za oko 10 procenata.
Projekat 3D seizmičkih ispitivanja Turija I završen je 34 dana pre roka, čime je ostvarena značajna ušteda, pre svega vezana za plaćanje retnirane opreme, što na mesečnom nivou iznosi 400.00 dolara. Analizom seizmičkih snimaka ocenjeno je da su izuzetno dobrog kvaliteta. Obrada ovih podataka počela je u novembru 2015.
Tim se stvoreni uslovi za raniji početak projekta Turija II. Iako je završetak radova planiran je za kraj marta 2016, projekat je završen u rekordnom roku – već 18. januara.
Za realizaciju ovog projekta bilo je predviđeno 845 miliona dinara, ali će konačni troškovi iznositi 590 miliona dinara.
Uprkos aktuelnoj situacija vezanoj za kretanje cene nafte na svetskom tržištu, 3D seizmički radovi se nastavljaju i u 2016. Predviđena je realizacija važnog projekta 3D ispitivanja na blokovima EX-7 i 8 u Rumuniji.
Nakon analize prikupljenih podataka, sledi izdvajanje potencijalnih struktura za istražno bušenje u narednom periodu, prenosi sajt serbia-energy.eu
Izvor; Serbia Energy