Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija rudarstvo: Rio...

Srbija rudarstvo: Rio Tinto Jadarit Srbija, Koliko je „zelen“ litijum?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Nalazište litijuma na lokacijama u zapadnoj Srbiji koje istražuje kompanija Rio Tinto je perspektivno i može doneti ekonomski bum za Srbiju. Očekuje se da Rio Tinto u narednim godinama, nakon završetka istraživanja, krene u proces eksplatacije koji ce podrazumevati i otvaranje rudnika. Ekonomski rudarski projekat koji ima veliki značaj za Srbiju i samu kompaniju Rio Tinto će istovremeno imati uticaja na životnu sredinu. Ekolozi koji prate rudarski sektor u regionu Balkana očekuju da Rio Tinto primeni najviše standarde ekološke zaštite. U medjuvremenu do samog početka eksplatacije ekolozi iz MiningSee.Eu organizacije ukazuju na značaj obrazovanja o litijumu, njegovoj primeni i načinu proizvodnje nakon eksplatacije.

Tržište za električna i hibridna vozila polako ali sigurno raste – od 0,4 odsto u 2012. na 0,6 odsto u 2013. i 0,7 odsto u 2014. samo u SAD.

Potrošači kupuju ova vozila uprkos niskim cenama gasa zbog rastuće brige o životnoj sredini. Sa snažnom privlačnošću alternativne energije raste potržanja za litijumom koji se većim delom izvozi iz zemalja kao što su Bolivija, Čile, Kina i Argentina.

U SAD, jedino Nevada, buduće sedište nove Tesline gigafabrike baterija, proizvodi litijum. Međutim, ukupni ekološki uticaj litijum-jonskih baterija ostaje donekle nejasan.

Da bi se shvatio uticaj litijuma na životnu sredinu važno je napomenuti da se litijum-jonske baterije mogu naći u većini mobilnih telefona, lap topova kao i drugih uređaja koje pokreću baterije na punjenje.

Dostupne su desetine izveštaja o ekološkom uticaju rudnika litijuma.

Nažalost, mnogi od njih su pod uticajem interesa organizacija ili autora koji ih objavljuju. Uzimajuću u obzir informacije dostupne u studijama koje objavljuju državni organi i istraživački instituti, dobija se sledeća slika:

Elementarni litijum je zapaljiv i veoma reaktivan. U prirodi, litijum se javlja u složenim oblicima kao što je litijum karbonat, koji zahteva hemijsku obradu kako bi bio upotrebljiv.

Litijum se obično nalazi u oblastima prekrivenim slojem soli i oskudnim vodom. Rudarski proces zahteva velike količine vode. Zagađenje, iscrpljivanje zaliha vode i troškovi transporta su pitanja kojima se treba baviti.

U procesu obrade koriste se toksične hemikalije. Postoji široko rasprostranjena zabrinutost zbog nepravilnog rukovanja i izlivanja.

Stepen reciklaže litijum-jonskih baterija je u jednocifrenom rangu. Većina ovih baterija završi u otpadu.

Američka Agencija za zaštitu životne sredine navodi da koblat i nikl, koji se koriste u proizvodnji litijum-jonskih baterija, predstavljaju dodatne rizike za životnu sredinu.

U Studiji koju je EU sprovela 2012. zaključuje se da litijum jonske baterije, u poređenju s drugim baterijama, imaju najveći uticaj na metalno pražnjenje, što ukazuju na komplikovan proces reciklaže. Ove baterije su rangirane kao najgore kada su u pitanju emisije gasova sa efektom staklene bašte, sa 12,5 kilograma ekvivalenta CO2 emitovanog po kilogramu baterija.

Tehnologije će se naravno unaprediti, snabdevanje litijumom će biti dovoljno u bliskoj budućnosti, dok će rasti cene reciklaže. Druga pitanja, kao što su migracija starijih automobila i elektronskih uređaja u zemlje sa manje razvijenom infrastrukturom, ostaju na dnevnom redu. Kao i rudarstvo i obrada litijuma. Stoga je zamislivo da će nove tehnologije za proizvodnju baterija dobiti veći značaj u godinama koje dolaze.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!