Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Ugljevi niske toplotne...

Srbija:Ugljevi niske toplotne moći u ležištu „Tamnava –Zapadno polje”

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Neophodna detaljna geološka istraživanja

Najznačajnije prisustvo uglja niskokalorične vrednosti je u okviru glavnog ugljenog sloja (69,66%) dok je znatno manje u okviru jedinstvenog(16,14%) i podinskog (14,20%) ugljenog sloja.

‒ Da bi postojeće rezerve uglja iskoristili na što efikasniji način i da bi imali što realniju sliku o elektroenergetskom kapacitetu ležišta „Tamnava – Zapadno polje”, veoma je važno izdvojiti ugljeve niske toplotne moći – rekao je  Miodrag Kezović na međunarodnom savetovanju održanom krajem marta na Zlatiboru, predstavljajući ispred RB „Kolubara” svoj rad:

Ugljevi niske toplotne moći u ležištu „Tamnava – Zapadno polje” u kome su  izračunate i prikazane rezerve uglja donje toplotne moći između 4.000kJ/kg i 6.030kJ/kg. Donja granica od 4.000kJ/kg je zapravo prelaz ugljevita glina/glinoviti ugalj, dok granica od 6.030kJ/kg predstavlja umanjenje za 10% od zahtevanog kvaliteta uglja koji ide put termoelektrana i iznosi 6.700kJ/kg.

Kezović u izlaganju iznosi da se napredovanjem rudarskih radova u okviru ležišta „Tamnava –Zapadno polje” ulazi u prostor sve složenije geološke građe ugljenosne serije sa veoma izraženim raslojavanjem. Ležište se prirodno razdvaja na zapadni deo (složena ugljonosna serija sa dva ugljonosna sloja i međuslojnim peskom) i istočni deo (jedinstvena ugljenosna serija gde izostaje međuslojni pesak).

Tako je u zapadnom delu izvršena obrada i proračun rezervi niskokaloričnog uglja za prvi i drugi ugljenosni sloj, dok je u istočnom delu to urađeno za jedinstvenu ugljenosnu seriju.

–Najznačajnije prisustvo uglja niskokalorične vrednosti je u okviru glavnog ugljenog sloja (69,66%) dok je znatno manje u okviru jedinstvenog(16,14%) i podinskog (14,20%) ugljenog sloja. Ovo je nepovoljna okolnost jer je glavni ugljeni sloj nosilac ugljenosnosti u ležištu– ističe Kezović.

Prilikom analize rasprostranjenja ugljeva niske toplotne moći u ležištu primenjene su metode istražnog bušenja, metoda proračuna rezervi, metoda interpolacije geoloških podataka i statistička obrada podataka.

Analiza i proračun rezervi niskokaloričnog uglja za preostali deo ležišta „Tamnava – Zapadno polje” urađena je isključivo na osnovu podataka iz istražnih bušotina. Dobijeni rezultati su urađeni u skladu sa geološkim uslovima u ležištu, odnosno saglasno karakteristikama ugljenosne serije.

Tako je formirana jedna celovita baza sa sistematizovanim podacima za glavni, povlatni i jedinstveni ugljonosni sloj. Utvrđene su granice prostiranja ugljeva niskokaloričnih vrednosti, izvršen proračun rezervi  a dobijeni rezultati su prikazani odgovarajućim strukturnim kartama, pratećim blok–dijagramima i grafikonima.

U periodu od 1961.do kraja 2013. godine (geološka ispitivanja su u većem ili manjem obimu sprovedena tokom 39 godina) izbušeno je 1.009 bušotina ukupne dubine 69.227,67 m`. Rezultati iz 2013.godine su u celovitoj bazi učestvovali sa 17% a njihov uticaj na proračun ukupnih rezervi niskokaloričnih ugljeva je 11,54%.

–Proračunate rezerve niskokaloričnih ugljeva su u direktnoj zavisnosti od obima raspoloživih podataka. U cilju što preciznijeg proračuna rezervi neophodna su detaljna geološka istraživanja, posebno u južnom delu ležišta gde je najniži stepen istraženosti. Dobro poznavanje ležišnih uslova jasno ukazuje na energetski potencijal i u direktnoj je vezi sa energetskom efikasnošću i optimalnim energetskim razvojem – zaključio je Kezović.

Izvor Serbia Energy

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!