Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:NIS-Još prerano govoriti...

Srbija:NIS-Još prerano govoriti o naftovodu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Naftna industrija Srbije (NIS) je zainteresovana za smanjenja troškova transporta nafte i naftnih derivata, ali je još prerano govoriti o spremnosti kompanije da realizuje velike infrastrukturne projekte, kao što je izgradnja naftovoda, rečeno je danas Tanjugu u pres službi NIS-a.

Bečki ekonomski dnevnik “Virtšaftsblat” objavio je da konzorcijum dva rumunska i dva srpska preduzeća koji čine Conpet, Oil Terminal, NIS i Transanfta, planiraju da grade naftovod između Srbije i Rumunije.

U NIS-u ističu da je kompanija, svakako, zainteresovana za povećanje efikasnosti logističkih procesa i smanjenja troškova transporta sirovina i naftnih derivata.

“S tim u vezi mi redovno proučavamo mogućnosti optimizacije logističkih shema koje se pojavljuju na regionalnom tržištu,” kažu u toj kompaniji, koja je u većiskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta.

Bečki list piše da Gaspromnjeft tim naftovodom, dužine 320 kilometara, želi da osigura snabdevanje naftom rafinerije u Pančevu iz rumunske luke Konstanca na Crnom moru.

Projekat će, kako se navodi, koštati oko 200 miliona evra, a tim naftovodom, koji bi trebao da bude deo panevropskog naftovoda Konstanca-Pančevo-Trst, godišnje će teći oko 7,5 miliona tona nafte.

Gazprom, kako ističe list, ovim naftovodom želi da osigura snabdevanje naftom između luke Konstance na Crnom moru i rafinerije u Pančevu.Trenutno postoji naftovod između Konstance i rumunskog grada Pitesti.

Tim projektom, koji će koštati oko 200 miliona evra, sistema naftovoda biće povezane dve zemlje.

Na razdaljini od 320 kilometara naftovod će od Pitestija godišnje prosleđivati oko 7,5 miliona tona nafte. Za kasnije postoji mogućnost produženja naftovoda do rafinerije u Bosanskom brodu.

Novi krak naftovoda bide deo panevropskog naftovoda od Konstance, preko Pančeva, do Trsta.

Najveći deo naftovoda ide preko rumunske teritorije, ali će vlasnik najvećeg udela biti Gazprom, preko svoje firme NIS, objasnio je Liviu Ilasi, generalni menadžer „Konpet-a“.

U narednom periodu treba da se uradi studija izvodljivosti, a Rumunija je već osnovala preduzeće koje će se baviti realizacijom projekta.

Izvor RTV

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Ekonomski potencijal projekta “Jadar”: Investicije, radna mesta i održiv razvoj Srbije

Ministar finansija Siniša Mali naglasio je značajan ekonomski potencijal projekta "Jadar" u nedavnom intervjuu za NIN, ističući da projekat ne bi trebalo da bude zasenjen političkim sporovima. „Profitabilnost projekta 'Jadar' je neosporna, a Srbija može imati koristi od svojih bogatih...

Navigacija kroz razvijajući pejzaž skladištenja energije putem baterija u Velikoj Britaniji

U poslednjim godinama, Velika Britanija je doživela značajan rast u skladištenju energije putem baterija, vođen potrebom za balansiranjem elektroenergetske mreže koja se sve više oslanja na obnovljive izvore. Kompanije i investitori su uložili značajna sredstva u ove projekte, očekujući...

Srbija: EPS favorizuje pumpne hidroelektrane umesto litijum baterija za skladištenje energije iz obnovljivih izvora

Iako se litijum u Srbiji promoviše kao rešenje za različite izazove, uključujući elektromobilnost i skladištenje energije iz obnovljivih izvora, stručnjaci iz državnog preduzeća EPS izražavaju oprez u vezi sa njegovom upotrebom za skladištenje električne energije. Stručnjaci EPS-a smatraju da se...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!