Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRafinerija nafte Brod...

Rafinerija nafte Brod smanjuje broj radnika

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Rafinerija nafte Brod planira da proglasi tehnološkim viškom između 50 i 90 radnika, prema kojima će biti ispoštovana sva zakonska prava radnika, kažu u menadžmentu tog preduzeća.

Kako navode u Brodu, svi navedeni potezi menadžmenta su nužni kako bi se stvorile pretpostavke za efikasno i racionalno poslovanje Rafinerije i obezbijedila sigurna budućnost radnika Rafinerije koji će nastaviti s radom.

Negirajući tvrdnje da će otpustiti 500 radnika, kako su naveli pojedini mediji, Rade Vidaković, načelnik Odjeljenja za marketing i reklamu iz “Optima grupe”, kaže da je za ljude koji ostaju bez posla izrađen plan koji poštuje sva zakonska prava zaposlenih.

Prema njegovim riječima, za sve ljude koji budu višak u Rafineriji nafte pokušaće se obezbijediti novo radno mjesto u okviru firmi koje rade u “Nestro grupaciji” ili partnerskim preduzećima.

“Mjera koju planiramo je nepopularna, ali i neophodna”, rekao je Vidaković, navodeći da je od momenta privatizacije do danas u Brodu zaposleno čak 617 novih, uglavnom mladih radnika.

“To najbolje ilustruje podatak da je prosječna starost zaposlenih u Brodu u trenutku našeg dolaska bila 43 godine, a pet godina kasnije je smanjena na 34 godine”, kazao je on.

Uporedo s tim, kako navodi, već drugoj generaciji studenata kroz stipendiranje Rafinerija nafte omogućuje školovanje na prestižnom Univerzitetu nafte i gasa u Moskvi.

“Podsjetio bih da onog trenutka kada smo došli u Rafineriju nafte proizvodni sistem nije radio tri godine, postojao je veliki deficit stručnog kadra, a zatečeni radnici su zbog niza dobro poznatih okolnosti bili uskraćeni za mogućnost tehnološkog usavršavanja, ličnog i profesionalnog napredovanja uopšte”, kazao je Vidaković.

Kako ističe, od dolaska ruski investitor je veliku pažnju posvetio radnicima. “Obezbijedili smo sredstva za izmirenje svih zaostalih plata zaposlenima, koji do tada 25 mjeseci nisu primili zarade”, podsjeća Vidaković i ističe da se redovno izmiruju svi doprinosi i plate za 1.493 radnika.

Prema njegovim riječima, ne treba zaboraviti da se u Brodu kontinuirano odvija i modernizacija postrojenja, u koja je dosad uloženo oko 240 miliona maraka, a u planu je dalja investicija od oko milijardu KM.

“Ako se uporedimo s istim ili sličnim rafinerijama u Evropi, dobićemo jasan pokazatelj da imamo znatno veći broj radnika”, kazao je Vidaković, dodajući da su upravo radi unapređenja rada i poslovnosti ušli u sistematizaciju radnih mjesta.

Kako navodi, otpuštanja neće biti nasumična, jer će se pristupiti testiranju svih zaposlenih, što bi trebalo da da jasnu sliku o stručnim i psihofizičkim sposobnostima, a u cilju utvrđivanja spremnosti da se zadovolji postavljenim zadacima preduzeća i proizvodnje.

Đorđe Cvetković, predsjednik Sindikata u Rafineriji nafte, kaže da je proglašenju tehnološkog viška prethodila promjena Pravilnika o sistematizaciji, koji je u potpunosti usklađen sa Zakonom o radu.

On je precizirao da će bez posla ostati 32 radnika za čijim radnim mjestima više neće biti posla, dok će 169 radnika proći testiranje, od kojih će 51 biti proglašen viškom.

Što se tiče otpremnina, on je objasnio da će svaki radnik koji ostane bez posla dobiti šest punih plata plus polovinu plate za svaku godinu provedenu u Rafineriji nafte. Prema njegovim riječima, ponuđeni uslovi za otpremnine su bolji nego što predviđa zakon.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, kaže da je pravo vlasnika da donosi odluke koje utiču na profit, dodajući da u konkretnom slučaju treba voditi računa da li su ispoštovani zakon i privatizacioni ugovor.

“Rad Rafinerije izložen je zakonima tržišta i teško je predvidjeti šta će se dešavati”, kazao je Grabovac, dodajući da je, gledajući na dosad urađeno u Rafineriji, nesporno da je motiv ruskih investitora da se napravi profitabilno preduzeće.

Izvor Nezavisne

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!