Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaNovim Zakonom do...

Novim Zakonom do jednostavnijeg investiranja

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Zakonom o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji predviđaju se podsticaji za proizvođače energije iz obnovljivih izvora, te jednostavnije procedure za investiranje, poručeno je na završnoj javnoj raspravi o nacrtu ovog zakona u Banjaluci.

Zakonom se predviđa da Vlada Republike Srpske donese akcioni plan za korišćenje obnovljivih izvora energije za određeni period kojim se iskazuju ciljevi o učešću energije iz obnovljivih izvora u bruto finalnoj potrošnji električne energije, sa procijenjenim godišnjim učešćem po sektorima.

Za proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora predviđaju se pogodnosti prilikom priključenja na mrežu, pogodnosti u pristupu mreži, pravo na obavezan otkup električne energije, te pravo na garantovanu otkupnu cijenu ili „fid in“ tarifu, premija na potrošnju za vlastite potrebe ili prodaju na tržištu Republike Srpske.

Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva Saša Savičić rekao je da se ovim zakonom uređuje oblast koja do sada nije bila uređena, što je i obaveza iz Ugovora o energetskoj zajednici jugoistočne Evrope.

On je dodao da su podsticaji za proizvođače nivelisani prema instalisanoj snazi energetskih objekata i da su se primjedbe tokom rasprave odnosile na kapacitet objekata, odnosno da se podsticaji odnose i na energetske objekte veće instalisane snage i da obuhvate proizvođače toplotne i mehaničke energije.

„U tom pogledu ćemo razmisliti o dopunjavanju samog nacrta ili akcionom planu koji je Vlada dužna da pripremi šest mjeseci od usvajanja Zakona“, rekao je Savičić.

Prema njegovim riječima, za obavljanje operativnih poslova u ovoj oblasti u roku od šest mjeseci biće osnovan operater sistema podsticaja kao nezavisna i neprofitna organizacija, koji će, između ostalog, voditi evidenciju o ukupnim količinama proizvedene električne energije i instalisanim kapacitetima postrojenja koja koriste obnovljive izvore.

Operater će i zaključivati ugovore o podsticajima, te isplaćivati sredstva za isporučenu električnu energiju u postrojenjima koja ostvaruju pravo na podsticaj.

Savičić je rekao da je Srpska u obavezi da počne sa primjenom direktiva EU do kraja ove godine po pitanju ispunjenosti uslova od 20 odsto proizvedene električne energije iz obnovljivih izvora, na osnovu čega će se izraditi skala dinamike ostvarivanja tog uslova do 2020. godine.

„Trenutno učešće proizvedene energije iz obnovljivih izvora je zanemarljivo malo na tržištu Srpske, ako izuzmemo vodotoke, zbog čega moramo razvijati izvore iz solarnih fotonaponskih ćelija, vjetroelektrana, geotermalnih izvora i biomase i biogasa“, naveo je Savičić.

Direktor kompanije „ERS“ male hidroelektrane Jelena Đukić rekla je da su sa važećim otkupnim cijenama ovakvi energetski objekti ekonomski isplativi u periodu od pet do sedam godina.

Ona je izrazila zadovoljstvo donošenjem novih zakonskih rješenja, jer investitore mogu brže dovesti do realizacije njihovih ciljeva.

Đukićeva podsjeća da je ova kompanija do sada izgradila dva energetska objekta u opštini Rudo pod koncesijom ukupne snage 2,8 megavata, dok je ukupna investicija iznosila oko 10 miliona KM.

Zakonom je predviđeno da sertifikate za proizvodna postrojenja izdaje Regulatorna komisija za energetiku, ako proizvođač proizvodi električnu energiju iz obnovljivih izvora ili u efikasnoj kogeneraciji, na ekonomski primjeren način i uz zaštitu životne sredine.

Operater sistema podsticaja dužan je, po ovom zakonu, da proizvođaču koji ostvaruje pravo na obavezan otkup električne energije po garantovanoj cijeni obezbijedi prednost u pristupu mreži.

Izvor Capital

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!