Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaPotpisivanje konačnog sporazuma...

Potpisivanje konačnog sporazuma za "Južni tok"

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Miler je u utorak posle potpisivanja investicione odluke o tom projektu sa Slovenijom, rekao da će sličan sporazum sa Bugarskom, jedinom tranzitnom zemljom koja još nije odobrila “Južni tok”, biti potpisan sutra, prenela je francuska novinska agencija AFP.

“Nameravamo da konačnu investicionu odluku o podmorskoj deonici potpišemo 14. novembra, a sporazum sa Bugarskom 15. novembra”, izjavio je Miler posle razgovora sa slovenačkim energetskim zvaničnicima i potvrdio da će izgradnja gasovoda početi 7. decembra.

“Gasprom” namerava da “Južnim tokom” doprema sibirski gas po dnu Crnog mora preko južne Evrope do italijanskog grada Otranto na obali Jadranskog mora.

Projekat predviđa da “Južni tok”, u dužini od 3.600 kilometara (km), ide kopnenim putem, od nalazišta gasa u Rusiji do ruskog dela crnomorske obale, u okolini grada Novorosijska.

Nakon toga, gasovod ide po dnu Crnog mora, u dužini od 900 km, do bugarske obale, a zatim kopeninim putem ka granici Srbije.

Ceo projekat trebalo bi u prvoj fazi, do kraja 2015, da osigura godišnji transport oko 32 do 33 milijarde kubnih metara (m3) prirodnog gasa do potrošača u južnoj Evropi, a dve godine kasnije, kada bude pušten u rad i drugi cevovod, dvostruko veću količinu tog energenta.

U gradnju “Južnog toka” biće uloženo, prema najnovijim procenama, oko 24 milijarde evra.

Kapacitet gasovoda kroz Srbiju iznosiće oko 40 milijardi m3 gasa godišnje, a očekuje se da će u njoj, takođe, biti čvorište za snabdevanje regiona gasom, ka Republici Srpskoj, Mađarskoj, Sloveniji, Austriji, a možda i dalje.

Projekat trase “Južnog toka” kroz Srbiju je za ovu zemlju najveći investicioni projekat u poslednjih šest decenija i njegova vrednost, samo za izgradnju, procenjuje se na oko dve milijarde evra.

Akcionari “Južnog toka” su ruski “Gasprom” koji ima polovinu vlasništva u zajedničkom preduzeću, a drugu polovinu poseduju italijanski ENI, francuski EDF i nemački BASF.

Izvor Akter

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Bugarska: Shell dobija dozvolu za istraživanje nafte i gasa u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Crnog mora

Shell Exploration and Production, podružnica kompanije Shell, spremna je da započne istraživanje nafte i prirodnog gasa u Bloku 1-26 Khan Tervel, koji se nalazi u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Bugarske na Crnom moru, uz odobrenje dozvole. Ovu najavu je dao...

Region: Mađarska i Bugarska rešavaju pitanje tranzita ruskog gasa usred američkih sankcija

Mađarska i Bugarska postigle su sporazum o nastavku tranzita ruskog gasa, uprkos nedavnom nametanju američkih sankcija "Gazprombanku", finansijskoj instituciji koja obrađuje uplate za ruske energetske isporuke. Ovaj dogovor, koji je prenio Bloomberg, potvrdio je 13. decembra mađarski ministar spoljnih...

Region: Moldavija proglašava vanredno stanje usled krize u snabdevanju ruskim gasom

Moldavski parlament je 13. decembra izglasao uvođenje nacionalnog vanrednog stanja na 60 dana, počevši od 16. decembra, kao odgovor na predstojeći prekid snabdevanja ruskim gasom. Ova odluka ima za cilj obezbeđivanje snabdevanja energijom za Moldaviju, posebno za separatističku regiju...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!