Finansijska sredstva počela da pristižu. – Nastavljeni i pregovori za početak realizacije druge faze projekta. – Rok za izgradnju novog bloka 46 meseci
Stručna delegacija kineske kompanije „CMEC“ predstavila je krajem avgusta i početkom septembra u Kostolcu rešenja za izgradnju trećeg bloka u TE „Kostolac B“. Do polovine septembra tehnički tim PD „TE – KO Kostolac“ treba da odgovori na predloge njihovih tehničkih rešenja, a do kraja ovog meseca obe strane usaglasiće konačnu verziju tehničke specifikacije.
– Nakon usaglašavanja tehničkog dela uslediće komercijalna ponuda vezana za vrednost poslova na ovom bloku, uz prethodnu proceduru za odobravanje zajma i saglasnosti Vlade Srbije za zahtev za novi kredit – rekao je Milutin Savićević, tehnički direktor i vođa tehničkog tima PD „TE – KO Kostolac“. – U komercijalnom delu razgovaralo bi se i o učešću srpske strane. Predlog kineske delegacije je da odgovornost za podizanje proizvodnje uglja na kopu „Drmno“ na 12 miliona tona godišnje bude potpuno naša, kao i da učešće srpskih firmi u poslovima na izgradnji novog bloka bude shodno opštem ugovornom sporazumu i raspodeli koja je dogovorena.
„CMEC“ je u sklopu tehničke specifikacije, osim opisa postrojenja, dostavio i listu primarne opreme, njihovih isporučilaca, odnosno spisak potencijalnih isporučilaca bazne opreme bloka: za kotao, turbinu, mlinove, ventilatore, elektrofilter i drugu opremu. Dostavili su, takođe, i termin – plan radova po kome bi se izgradnja novog bloka, nakon potpisivanja ugovora sa kineskom stranom, završila u roku od 46 meseci. Nakon izrade tehničke dokumentacije (studije izvodljivosti, idejnog projekta i glavnog projekta) , te posle dobijanja svih saglasnosti i neophodnih dozvola, krajem oktobra 2013. Godine počela bi realizacija. Po predviđenom planu, oni bi računajući od 2013. Godine, kada bi ugovor stupio na snagu, za 46 meseci završili kompletan blok i pustili ga u pogon 2017. Godine.
Savićević je naglasio da se razgovaralo i o granicama radova i mestima priključka na postojeća postrojenja i instalacije. On je istakao kako je važno da se, u okviru budžeta koji su Kinezi predvideli da ulože u značajne energetske projekte u celom regionu, nastavi sa realizacijom druge faze do punog iznosa osnovnog ugovornog sporazuma, čija je vrednost milijardu i 65 miliona dolara. Rokovi za realizaciju su veoma kratki da se sve pripremi, a kineska strana je pripremila kompletnu tehničku ponudu i maksimalno je uradila sve što je u njenom domenu.
– Potpisali smo i aneks na postojeći ugovor za prvu fazu projekta zato što je tokom realizacije remonta na bloku „B2“ došlo do korekcija vezanih za dinamiku i obim poslova – objasnio je Savićević. – Morali smo da aneksiramo ugovor i ubacimo promene. Kod projekata za izgradnju pruge i luke takođe smo izvršili izmenu, pošto je tokom pripreme za izgradnju pruge EPS uradio idejni projekat, studiju o izvodljivosti i glavni projekat. Ta planirana sredstva preusmerili smo na neke pozicije za koje mislimo da u prvoj raspodeli iz kineskog kredita nije bilo dovoljno sredstava. I za pristanište sa infrastrukturom uradili smo korekciju za izradu tehničke dokumentacije, koju je takođe pripremio EPS u sklopu svojih sredstava. Taj deo sredstava prebacili smo na neke pozicije vezane za luku. Korekcije nisu velike, ali je potrebno da se u sklopu aneksa ugovora isprave i zajedno sa kompanijom „CMEC“ dostavimo „EKSIM“ banci.
Završnica pregovora o drugoj fazi projekta
– Poslovi u ovom delu prve faze projekta su u celini završeni i potpisani su dokumenti koji to regulišu – rekao je Dragan Jovanović, direktor PD „TE – KO Kostolac“ obraćajući se predstavnicima „CMEC – a“. – Sada smo na pragu intenzivnih aktivnosti za drugu fazu realizacije našeg projekta. Na taj način bismo do kraja godine imali sve spremno za potpisivanje pojedinačnog komercijalnog ugovora. U narednim danima trebalo bi zajednički da usaglasimo model budućeg aranžmana. Polako se ulazi u finiš razgovora oko druge faze.
Izvor Kwh Magazin