Povodom 5. juna, Svetskog dana zaštite životne sredine Delegacija Evropske unije u Srbiji i Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja danas su u Beogradu organizovale panel „Zeleni svet – zelena Srbija”, sa ciljem da promovišu brigu o životnoj sredini kao jednoj od osnovnih evropskih vrednosti. Tom prilikom predstavljeni su ekološki projekti koji su, uz podršku Evropske unije, uspešno realizovani u prethodnom periodu, medju kojima je učesnicima panela prikazan i nov sistem otpepeljivanja koji je PD TENT implementiralo u svom ogranku na TENT B.
Izražavajući zadovoljstvo zbog obeležavanja ovog datuma koji je značajan za sve u svetu, njegova ekselencija Vensan Dežer, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, je istakao da se on obeležava pod sloganom „svaka kap se broji” i dodao da smo svi mi „kapi” koje mogu da doprinesu unapredjenju i zaštiti životne sredine. Naglasivši da u tome moramo biti ambiciozni zato što u ovoj oblasti svi želimo napredak, ambasador Dežer je rekao da su Vlada Srbije i resorno ministarstvo napravili jasnu strategiju u ekološkoj oblasti za nastupajuće godine.
Oliver Dulić, ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja je ukazao na činjenicu da je zelena ekonomija važno pitanje budućeg razvoja ne samo ekonomije jedne zemlje već i civilizacije uopšte. Zbog toga je, dodao je on, potrebno učiniti napor da se putem ekonomskih mehanizama stimulišu privredni subjekti da se okrenu poštovanju principa zelene ekonomije. Oblast zaštite životne sredine je prostor u koju je u prethodnom periodu otvoreno 10.000 novih radnih mesta i koji će realizacijom budućih ekoloških projekata (izgradnjom 30 reciklažnih centara i proizvodnjom bioenergenata) omogućiti dodatno zapošljavanje za još 40.000 lica pre svega iz redova socijalno najugroženijih slojeva.
Kao društveno odgovorna kompanija, PD TENT je u periodu od 2001. do 2011. godine uložilo ogromna sredstva i napore u unapredjenje i zaštitu životne sredine. U tom periodu najveći proizvodjač električne energije u JP EPS, realizovao je više ekoloških projekata u koje je EU uložila preko 84 miliona evra, rekao je Djordji Biljanovski, zamenik direktora PD TENT, predstavljajući novi sistem prikupljanja, transporta i odlaganja pepela i šljake na TENT B.
– Primena nove tehnologije ugušćenog transporta pepela i šljake predstavlja jedan od najuspešnije uradjenih ekoloških projekata koji je koštao 32 miliona evra, od čega je 28 miliona evra putem donacije obezbedila Evropska unija, rekao je Djordji Biljanovski i dodao da su time ostvareni brojni pozitivni efekti. – Izgradnjom novog sistema za odlaganje pepela sprečeno je razvejavanje pepela sa 400 ha deponije, 10 puta je smanjenja količina vode za transport pepela, a time i trajno zaustavljeno zagadjenje podzemnih voda.
Zahvaljujući uspešno sprovedenim ekološkim projektima na nivou PD TENT u proteklom desetogodišnjem periodu, nakon rekonstrukcije elektrofiltera, za šest puta je smanjena emisija čvrstih čestica u vazduh, a modernizacijom postojećih postrojenja ostvarena je ukupna ušteda uglja od 4,2 miliona tona. Istovremeno, godišnja proizvodnja električne energije povećana je za snagu jednog novog bloka od 400 megavata, a energetska efikasnost je povećana za 12 procenata. Do 2017. godine PD TENT je planiralo da realizuje još nekoliko projekata u oblasti zaštite žživotne sredine od kojih je najskuplji projekat izgradnje postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova, kao i primena novog sistema za otpepeljivanje na TENT A koji je prijavljen Evropskoj uniji i za koji će, kako se očekuje, putem donacija i kroz postojeće programe biti odobrena odredjena finansijska sredstva.
Izvor TENT