Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeNedovoljno korišćenje drvne...

Nedovoljno korišćenje drvne biomase u Srbiji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Proizvodnja i korišćenje drvne biomase u Srbiji svodi se na komercijalni aspekt i razvija se dosta stihijski, naročito u potrošnji drveta kao energenta u domaćinstvima, izjavio je danas profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu Branko Glavonjić.

Glavonjić je na skupu u Privrednoj komori Srbije (PKS) ukazao da glavni razlozi za takvo stanje leže u nedostatku tehničkih propisa i neuređenosti tržišta, nedovoljnoj edukaciji, kao i nepostojanju “jake i jasne” institucionalne podrške i konkretnih državnih mera u toj oblasti.

Prema procenama, tehničko raspoloživa količina drvnog ostatka u našoj zemlji koji se može ponuditi tržištu iz sfere šumarstva je oko 600.000 metara kubnih na godišnjem nivou, ukazao je Glavonjić.

On je napomenuo da će precizniji podaci biti raspoloživi krajem juna kada budu završena kompletna istraživanja čija je realizacija u toku, a čiji je nosilac Uprava za šume Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede.

“Energija na bazi drveta ima veliki značaj za segment potrošnje finalne energije u Srbiji i to je ono što za sada nismo uspeli da iskoristimo, u smislu da šumarstvo i prerada drveta budu tretirane na način koji zaslužuju, pre svega kada je u pitanju državna politika i mere”, ocenio je Glavonjić.

“Ukupna količina energije proizvedene iz goriva na bazi drveta u Srbiji u 2008. godini iznosila je 1,17 miliona tona ekvivalenta nafte, što je predstavljalo 13,7 odsto u odnosu na ukupnu potrošnju finalne energije, pre svega za domaćinstva i javne ustanove”, naveo je on.

Glavonjić je istakao da je jak argument za značajniju proizvodnju i korišćenje biomase i smanjenje uvozne zavisnosti Srbije i ” činjenica da je doprinos energije na bazi drveta za smanjenje uvozne zavisnosti Srbije u odnosu na uvoz prirodnog gasa u 2009. godini iznosio skoro 700 miliona dolara”.

On je napomenuo i da se u ovom trenutku 90 odsto ukupne domaće proizvodnje drvnih peleta izvozi iz Srbije i ocenio da je ” nedopustivo da se to ne tretira kao izvoz energije”.

Glavonjić je podsetio da su u ovom trenutku najzastupljeniji vidovi proizvodnje “drvnih” goriva u Srbiji, odnosno finalne biomase za potrošnju, pored tradicionalnog ogrevnog drveta, cepano drvo, drvne sečke, drvni briketi i peleti.

Domaćinstva koja se odluče za korišćenje drvnih peleta za grejanje susreću se sa velikim problemima koji se odnose na kvalitet kako peleta, tako i uređaja – kotlova i peći, ukazao je Glavonjić, dodajući da je 30 odsto energije koja se troši za grejanje – električna energija.

Na skupu koji su organizovali Udruženje za šumarstvo i industriju za preradu drveta, celuloze i papira i Institut za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu Novi Sad predstavljen je i projekat “Održivo gazdovanje šumama u službi obnovljive energije, održive gradnje i biobaziranih proizvoda”.

Taj projekat traje od 2010. do kraja 2012. godine, finansira ga Evropska unija u okviru svog “FP 7” programa, povezuje pet evropskih regiona, među kojima i prekogranični klaster Hrvatska – Srbija.

Izvor tanjug.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS obezbedio kupovinu električne energije iz vetroparkova Alibunar, širi kapacitet obnovljivih izvora energije

Državni elektroenergetski sistem EPS obezbedio je kupovinu električne energije iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i 2, koji će imati ukupnu kapacitet od 168 MW. Ovaj potez deo je kontinuiranog angažmana EPS-a na investicijama u projekte obnovljivih izvora energije, sa...

Rumunija: OPCOM izveštava o opadanju obima trgovine i fluktuacijama cena u aprilu 2025. godine

U aprilu 2025. godine, prosečna cena električne energije na tržištu za dnevnu isporuku rumunske berze OPCOM iznosila je 86,44 evra/MWh, što predstavlja porast od 44,08% u odnosu na isti mesec 2024. godine, ali i pad od 18,74% u poređenju...

Hrvatska: CROPEX izveštava o opadanju obima trgovine električnom energijom i cena u aprilu 2025.

U aprilu 2025. godine, na hrvatskoj energetskoj berzi CROPEX trgovano je ukupno 982.941,6 MWh električne energije, što predstavlja pad od 10,3% u odnosu na mart. Od ovog obima, 732.302,5 MWh trgovano je na tržištu za dan unapred, dok je...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!