Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeKravčenko: Višegodišnji gubitaš...

Kravčenko: Višegodišnji gubitaš stigao do profita

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

Naftna industrija Srbije (NIS) je za dve godine jake krize od 57 milijardi dinara gubitka stigao do profita od 16,5 milijardi dinara, a to je postigla zahvaljujući, pre svega, međunarodnom timu menadžera koji se ne zasniva na političkim principima, već na standardima profesionalizma, izjavio je Kiril Kravčenko, generalni direktor te rusko-srpske kompanije.

Ulazak “Gaspromnjefta”, kao većinskog partnera, u vlasničku strukturu NIS-a doneo je i promenu menadžerskog tima koji je izabran po strogo profesionalnim kriterijumima.

Pozitivne tendencije počele su da se naziru već 2009. godine, 2010. ih je učvrstila, a rezultati 2011, prve godine s otvorenim tržištem, umnogome će zavisiti ne samo od nas, već i od makroekonomskih faktora i od regulatornih uslova, istakao je Kravčenko u intervjuu današnjoj “Politici”.

Kravčenko je podsetio da je lane ukupan pad tržišta bio oko dva odsto, a za 2009. godinu procene su različite – od dva do sedam odsto za domaće tržište, ali već 2010. prestao je NIS da gubi udeo tržišta, što mu se dešavalo deset godina unazad, štaviše, u godini krize njegov udeo je malo povećan.

“Tu pozitivnu dinamiku čuvamo i od početka ove godine”, dodao je on.

Kravčenko je rekao da se velika pažnja posvećuje se i borbi protiv korupcije.

“Osim toga, s obzirom na to da smo imali višak zaposlenih, što nam je takođe predstavljalo dodatne troškove, sproveli smo ‘Program 750’ – socijalni pristup smanjenju broja zaposlenih uz isplatu određene nadoknade”, dodao je on.

Na kraju 2008. godine u NIS-u je bilo 16.000 radnika po ugovoru o radu i preko uslužnih organizacija. Sada ih ima nešto više od 10.000, ali je broj zaposlenih i dalje veći nego kod konkurenata.

“I dalje ćemo koristiti ‘Program 750’, po kome će prosečna kompenzacija za jednog čoveka koji ode iz NIS-a biti od 22.000 do 25.000 evra. Ove godine počinje da radi centar koji će pomagati zaposlenima u prekvalifikaciji, u traženju novog posla i podršci novom preduzetništvu”, najavio je Kravčenko.

On je rekao da sindikat NIS-a shvata važnost transformacija u kompaniji i, nastavljajući da štiti interese svojih članova, ipak zauzima konstruktivnu poziciju.

Kravčenko je kazao da je ukupan rast zarada u 2009. bio oko 20 odsto, lane oko osam odsto, ove godine biće oko 10 odsto u proseku.

“Ali, s obzirom na to da smo primenili promenljivu motivaciju za individualni i kolektivni rezultat, neki ljudi su dobili manje, ali su neki dobili mnogo više”, rekao je Kravčenko.

On je naglasio da je strategija da za tri godine NIS postane lider u regionu, s efikasnošću na nivou rumunskog “Petroma” i hrvatske INE, a desetogodišnja strategija podrazumeva konkurenciju s kompanijama poput MOL-a ili OMV-a.

Kravčenko je napomenuo da je planirano da od sledeće godine na mesto generalnog direktora dođe drugi pripremljeni menadžer, a njegova sledeća planirana pozicija je – u Upravnom odboru NIS-a.

Izvor Tanjug.rs 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!