Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeZvaničnici Čungćinga zainteresovani...

Zvaničnici Čungćinga zainteresovani za saradnju

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, koja u višednevnoj poseti Kini predvodi parlamentarno-privrednu delegaciju, izjavila je juče da su zvanicnici Čungćinga naglasili veliku mogućnost parlamentarne, ali i saradnje sa privrednicima iz Srbije, posebno u oblastima infrastrukture, revitalizacije železnice, termoelektrana i poljoprivrede.

Đukić Dejanović je rekla Tanjugu da su predsednik parlamenta Čungćinga Čen i predsednik Kineske razvojene banke u tom gradu Guo Dung obavestili srpske privrednike o nameri da u narednom periodu u Srbiji investiraju oko 30 milijardi dolara.

„To je suma koja bi mogla bitno da utiče na ekonomsku poziciju zapadnog Balkana, pa i Srbije“, naglasila je Đukić Dejanović i dodala da je od posebnog interesa projekat TE „Kostolac“, što je bila i tema razgovora srpske i kineske strane.

Predstavnici TE “Kostolac“ imali su priliku da konkretizuju određene korake u saradnji koja je, kako je ukazala, već očigledna. Predsednica srpske skupštine je, međutim, naglasila da su to još samo informacije o mogućnostima investicije kineske razvojne banke u Srbiju i preliminarni pregovori i da se nada da će ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, kao predsednik Mešovite vladine komisije, kada bude posetio Kinu, nešto od tih dogovora realizovati i potpisati određene ugovore.

Đukić Dejanović je rekla i da je Kineska razvojna banka zadužena za saradnju sa jugoistočnim Blakanom, pa su zato srpski privrednici nastavili razgovor sa svojim kolegama i predstavnicima banke o mogućnostima saradnje. Predsednica srpske skupštine naglasila je i značaj parlamentarne saradnje sa gradskom oblašću koja ima 32 miliona stanovnika i površinu, sa okolinom, nešto manju od Srbije.

Grad Čungćing je kulturni centar regiona, u kojem su smešteni konzulati više država, nalazi se na poluostrvu na ušću reke Đaling u Jangce i po broju stanovnika je jedan od najvećih gradova na svetu.

Domaćini su goste iz Srbije upoznali i sa planovima u mnogim oblastima života, među kojima je i produžetak obaveznog školovanja sa sadašnjih devet, na 12 godina, rešavanje stambenog pitanja mladih i obrazovanih, kao i stanovnika koji sa sela, a imaju obezbeđen posao, dolaze u gradove kao što je Čungćing, kako bi se rasteretili Peking i Šangaj.

Gradske vlasti su im omogućile da novoizgrađene stanove najpre iznajme po ceni za jedan evro po kvadratu, a zatim ih i otkupe po takođe povoljnim cenama.

U Čungćingu se izuzetna briga vodi i o ekologiji, iako je to regija koja proizvodi nekoliko miliona laptopova godišnje.

Industrijski centar postao je pošto su tokom rata u taj grad preseljene mnoge fabrike iz ostalih delova Kine, ima razvijenu i automobilsku i metaloprerađivačku industriju, a u njemu su i fabrike američke kompanije “Ford” i njihovih partnera “Čangan automobili” i “Mazda motori”.

O značaju tog grada i regije, okružene planinama i sa suptropskom klimom pod uticajem monsuna, govori i podatak da je u poseti Čungćingu tri dana pre srpske parlamentarno-privredne delegacije boravio i potpredsednik SAD Džozef Bajden. Đukić Dejanović je po dolasku u Kinu razgovarala sa potpredsednikom te zemlje Si Đinpinogom u zgradi Parlamenta, koji je ponovio da Kina ostaje pri stavu u vezi sa suverenitetom i integritetom Srbije.

Uz ocenu da je razgovor sa potpredsednikom Kine bio razgovor o perspektivi odnosa dveju država, Đukić Dejanović ja prenela stav koji je srpska delegacija iznela – da Srbija bude centar strateških odnosa Balkana i Kine. Iz Čungćinga delegacija Srbije odlazi u Šangaj, gde će razgovarati sa predsednikom Kineskog kongresa Vu Banguom, na čiji poziv i borave u Kini.

Izvor tanjug.rs

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Pad cena gasa usled stabilnog snabdevanja i geopolitičkih tenzija

Tokom prve nedelje maja 2025. godine, TTF fjučersi za isporuku u junu na ICE berzi trgovali su se po nižim cenama u poređenju sa nedeljom koja je počela 21. aprila i neprekidno su ostajali ispod nivoa od 35 €/MWh....

Region: Pad cena električne energije širom Jugoistočne i Centralne Evrope u 18. nedelji 2025. godine

U 18. nedelji 2025. godine (28. april – 4. maj), cene električne energije širom Jugoistočne Evrope (JIE) i Centralne Evrope značajno su pale, pod uticajem nižih cena gasa, smanjene potražnje i porasta proizvodnje iz obnovljivih izvora. Cene u svim...

Srbija: Javne konsultacije zakazane za planirani projekat pumpne hidroelektrane Bistrica

Državna elektroprivreda Srbije (EPS) najavila je da će javne konsultacije za studiju procene uticaja na životnu sredinu i društvo (ESIA) za planiranu pumpnu hidroelektranu Bistrica biti održane 13. i 14. maja. Ovo predstavlja ključni korak u regulatornom procesu projekta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!