Globalni instalirani kapacitet energije vetra uvećao se gotovo četiri puta tokom protekle decenije, podstaknut padom troškova i političkom podrškom za više od 130 zemalja. Energiji vetra se predviđa za snažan rast u naredne dve decenije. Industrija vetra na moru sazreva i doprinosi razvoju na kopnu zahvaljujući poboljšanju tehnologije i jeftinom finansiranju.
Vetroturbine zahtevaju beton, čelik, gvožđe, fiberglas, polimere, aluminijum, bakar, cink i REE. Intenzitet minerala ne zavisi samo od veličine turbine, već i od tipa turbine. Na primer, turbine zasnovane na sinhronim generatorima sa permanentnim magnetima – koje dominiraju na offshore tržištu zbog svojih lakših i efikasnijih atributa, kao i nižih troškova održavanja – zahtevaju REE.
U SDS-u, potražnja za REE u vjetru – posebno neodimijumom i prazeodimijumom – predviđena je da će se više nego utrostručiti do 2040. godine, podstaknuta udvostručavanjem godišnjeg dodavanja kapaciteta i prelaskom na turbine sa trajnim magnetima. Potražnja za bakrom dostiže 600 kt godišnje 2040. godine, pokretana vetrom na moru koji zahteva veće kabliranje. Vetar na moru čini skoro 40% potražnje za bakrom iz vetra uprkos tome što čini samo 20% ukupnog povećanja kapaciteta vetra.
U slučaju ograničenog snabdevanja REE, pretpostavlja se da će proizvođači postepeno prelaziti na tehnologije bez magneta, a programeri projekta usvajaju hibridne konfiguracije sa menjačem i manjim magnetom. Kao rezultat toga, potražnja neodimijuma u SDS-u je ograničena na oko 8 000 tona u 2030. i 40% niža u 2040. u poređenju sa osnovnim slučajem. Potražnja za prazeodimijumom i disprozijumom su 15% i 32% niža u poređenju sa slučajem 2040. godine