Građevinska kompanija Energoprojekt mogla bi ove nedelje da ostane bez svog kompletnog rukovodstva, uključujući i Nadzorni odbor, ako se ostvari namera grupe malih akcionara, udruženih s firmom Napred razvoj, deoničarem sa udelom od preko 12 procenata u Energoprojektu, koji rukovodstvo ove kompanije optužuju za sastavljanje netačnih finansijskih izveštaja, a revizorsku kuću BDO za neadekvatno obavljenu reviziju.
Napred, inače konkurentska firma, zato je zatražila održavanje vanredne Skupština akcionara, na kojoj će insistirati na sprovođenju vanredne revizije, koju bi po njihovom predlogu trebalo da obavi Napredova revizorska kuća Auditor. Generalni direktor Energoprojekta Vladimir Milovanović pristao je da zakaže skupštinu za 11. oktobar, a u pisanoj izjavi za Danas, tvrdi da će zauzeti stav da treba izabrati revizorsku kuću koja će obaviti traženu vanrednu reviziju.
Zahtevajući vanrednu skupštinu, generalni direktor Napred razvoja Dobroslav Bojović kao razloge za sumnju u verodostojnost revizije i finansijskih izveštaja naveo je da je revizorska kuća BDO za samo 16 dana uradila kompletnu reviziju Energoprojektovih finansijskih izveštaja, a za 57 dana reviziju čitavog sistema ove kompanije, koji obuhvata „13 zavisnih akcionarskih društava, 64 gradilišta u inostranstvu na svim kontinentima i 19 inostranih kompanija“.
– Primetno je značajno odstupanje u pojedinim važnim bilansnim pozicijama, koje ne prate adekvatne mere rukovodstva Energoprojekta, što izaziva dodatnu sumnju da je u finansijskim izveštajima došlo do knjigovodstvenih korekcija kako bi se akcionarima prezentiralo željeno, a ne stvarno stanje u Energoprojektu – navodi Bojović.
Napred razvoj, koji je sa svojim brojem akcija imao pravo da samostalno podnese zahtev za održavanje vanredne skupštine akcionara, navodi da je Energoprojektova prodaja u Srbiji pala za 43,6 odsto u 2011., a porasla za 13,9 u inostranstvu, što daje ukupan pad od 11,7 odsto, te da je u isto vreme broj radnika smanjen za 270, ali su izdaci za plate povećani, dok je, kako navode mali akcionari, prosečna plata neposrednih izvršilaca u Energoprojektu smanjena u odnosu na 2009. godinu.
– Ovo samo nameće zaključak da su uprava i menadžment individualno i bez osnova vršili raspodelu novčanih sredstava i isplatu dividendi samo akcionarima zavisnih preduzeća Oprema i Entel – naveo je Zoran Simić, predsednik Udruženja malih akcionara Energoprojekta u pismu premijeru Ivici Dačiću u kojem zahteva od Vlade kao najvećeg pojedinačnog akcionara da učestvuje na vanrednoj sednici, kako bi se utvrdilo „stvarno stanje“ i smenio postojeći Nadzorni odbor i menadžment preduzeća.
U svojim optužbama na račun rada Energoprojekta, Napred razvoj ide i dalje, navodeći da popis inventara nije sproveden u skladu sa računovodstvenim propisima, „jer su zalihe sirovina i materijala povećane za oko 68 odsto, smanjena je nedovršena proizvodnja za 40 odsto, a pritom su troškovi materijala ostali na skoro istom nivou kao u prethodnoj godini“. U Napredu se žale i na to da vanredni prihodi Energoprojekta čine 14,4 odsto ukupne realizacije, a vanredni rashodi 10,8, „što smatramo krajnje neprimereno visokim za ovakav sistem i pogodnom stavkom za arbitriranje“. Ovaj akcionar se žali i na obezvređivanje finansijskih plasmana i potraživanja Energoprojekta u iznosu koji se meri stotinama miliona dinara, na to da su troškovi rezervisanja za sudske sporove i troškove u garantnom roku upetostručeni i na to da su potraživanja od kupaca u inostranstvu porasla skoro 30 odsto, a rast prihoda samo 14 procenata. Na kraju, Napred navodi i da konsolidacija finansijskih izveštaja nije urađena po računovodstvenim standardima, jer nigde nema izveštaja za firmu Internešnal holding vorldvajd – IHW sa Britanskih Devičanskih Ostrva koju je 1993. godine osnovao Energoprojekt, kada je zemlja bila pod sankcijama, „u cilju olakšanja ino poslovanja društva iz sistema Energoprojekt“.
S druge strane u Energoprojektu navode da ne znaju kakve su namere Napreda, koji je tražio vanrednu skupštinu, ali da se radi o akcionaru „čiji su vlasnici nekada veliko građevinsko preduzeće NAPRED sa nekoliko hiljada zaposlenih sveli na malo preduzeće sa par stotina radnika“.
Direktor Energoprojekta Vladimir Milovanović navodi i da je primetan rast akcijskog kapitala Napred razvoja ove godine sa 3,53 na 12,18 odsto, i ukazuje na istovremen izlazak nekih kastodi računa iz vlasništva u Energoprojektu, poput računa vođenog kod Hipo alpe adrija banke, u čijem se vlasništvu nalazilo 5,04 odsto akcija.
– Kada je reč o iznetim primedbama na finansijski izveštaj za 2011. godinu, rukovodstvo spokojno očekuje nalaz vanredne revizije – tvrdi Milovanović.
Izvor Danas