Ina i još 14 stranih kompanija iskazali su interes za istraživanje nafte i plina u crnogorskom podmorju za koje se čeka otvaranje tendera.
Crna Gora trebala bi do kraja godine potpisati ugovor sa kompanijom koja će u tamošnjem podmorju tražiti naftu i plin, izjavio je Vladan Dubljević, pomoćnik crnogorskog ministra ekonomije. Pismo iskazivanja interesa već je poslala Ina, kojoj će na tenderu konkurisati 14 međunarodnih kompanija.
“Trenutno sve zavisi o Vladi i njenim prioritetima. No mi se nadamo da ćemo ugovor sa najboljim, dakle onom kompanijom koja bi trebala provoditi istražne radove, potpisati do kraja godine”, rekao je Dubljević u telefonskom razgovoru za portal www.banka.hr
Prema neslužbenim podacima kojima se barata u Crnoj Gori, onde bi se moglo nalaziti 7 milijardi barela i 425 milijardi kubičnih metara plina.
Nedavno je u Albaniji kompanija Manas Petroleum Corporation otkrila velike rezerve nafte, dok je kanadski naftaš Stream Oil & Gas otpočeo radove na polju Delvina Gas Field, najvećem plinskom polju u jugoistočnoj Europi.
“Albanija, Crna gora i Hrvatska su jedan te isti strukturno tektonski prostor. Ako se nafta nalazi u jednom delu, nalazi se i u drugom”, kaže jedan hrvatski geolog.
Ina je za vreme Jugoslavije uložila ogromna sredstva u snimanje seizmike crnogorskog podmorja. Radila je na tri projekta od kojih je u jednom bušila svojom platformom. Onde je nabušila gas, međutim došlo je do havarije bušotine, te je kao takva ostala napuštena.
Zajedno s Jugopetrolom iz Kotora, Naftagasom iz Beograda i slovenskim Petrolom 1986. osnovala je kompaniju Južni Jadran koja je radila u području koje Crnogorci danas nude na tenderu. Nakon izbijanja rata konzorcij se raspao, no ni danas nije poznato zašto se Ina odrekla prava na daljnje istraživanje koje je imala nakon završetka sukoba.
Prema Samoupravnom sporazumu iz 1986., kojeg u posedu ima www.banka.hr, stoji da će se «dodati vreme za koje je izvršenje obveze odgođeno». Ina, koja je imala 27,5 posto u kompaniji Južni Jadran, nije se više nikada interesirala za radove.
Uz Inu, uoči predstojećeg natječaja, pismo namere poslalo je u Crnu Goru 15 kompanija među kojima srpski NIS, u većinskom vlasništvu ruskog Gazproma, norveški Statoil i talijanski Edison.
Izvor Energetika.ba