Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

U planu više struje iz energije vetra, struje i biomase

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Srbija bi do 2030. godine trebalo da izgradi kapacitete za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije od 1.800 megavata (MW), uz veće korišćenje energije vetra i sunca i biomase, navodi se u Nacrtu strategije razvoja energetike. U Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2025. godine s projekcijama do 2030, izneta je projekcija prema kojoj Srbija ostvaruje preuzeti cilj o udelu obnovljivih izvora 2020. godine u bruto finalnoj potrošnji energije od 27% uz korišćenje preko 50% potencijala obnovljivih izvora. U dokumentu se ostavlja mogućnost izmene fid in tarifa (feed in), kao i mogućnost davanja dodatnih stimulacija za proizvodnju iz obnovljivih izvora.

U dokumentu, objavljenom na sajtu Ministarstva energetike (www.merz.gov.rs), navodi se da se potencijal obnovljivih izvora energije procenjuje na 5,65 miliona tona ekvivalenta nafte.

Cilj Srbije je da do 2020. godine poveća udeo obnovljivih izvora u finalnoj potrošnji energije sa sadašnjih 20,1% na 27%, a da u transportu ostvari udeo od 10%.

Prema Nacrtu strategije, posebno će se razvijati kapaciteti za proizvodnju struje iz energije vetra i sunca i biomase, dok će hidropotencijal biti i dalje jedan od glavnih izvora za proizvodnju struje.

Predviđeno je i veće učešće obnovljvih izvora u proizvodnji toplotne energije sa projektovanim povećanjem udela biomase kao energenta sa 3,2% 2015. godine na 12,5% 2030. godine.

U dokumentu se ostavlja mogućnost izmene fid in tarifa (feed in), kao i mogućnost davanja dodatnih stimulacija za proizvodnju iz obnovljivih izvora u vidu direktne novčane podrške, poreskih olakšica ili premija koje bi se plaćale za proizvodnju iz konvencionalnih izvora energije kao vrsta odštete za zagađivanje.

Navodi se i da je posebno potebno razmotriti mogućnost uvođenja podsticaja za proizvodnju toplotne energije iz obnovljivih izvora.

U Nacrtu strategije se, takođe, navodi da je neophodna detaljna analiza projekata izgradnje velikih hidrocentrala i farmi vetrogeneratora koje predviđaju učešće stranog partnera i izvoz “zelene” energije.

Ta analiza je potrebna sa “stanovišta mogućnosti elektroenergetskog sistema, dugoročnog interesa Republike Srbije i njihovog uticaja na obavezujuće nacionalne cilje za učešće energije iz obnovljivih izvora energije u ukupnoj bruto finalnoj potrošnji energije”.

Planirani razvoj kapaciteta

Kada je reč o kapacitetima, planirano je da do 2015. godine Srbija ima instalisane vetroelektrane kapaciteta 300 megavata a da se ti kapaciteti udvostruče na 600 megavata 2030. godine.

Kapaciteti solarnih elektrana bi se uvećali sa projektovanih pet megavata u 2015. godini na 200 megavata 2030. godine.

Srbija bi od 2020. trebalo da raspolaže kapacitetima elektrana na biogas i biomasu i to od 43 i 100 megavata koji bi se za 10 godina udvostručili na 80 megavata za biogas i 200 megavata za biomasu.

Hidropotencijal ostaje primaran obnovljivi izvor energije koji se eksploatiše, a posebno je predviđeno povećanje kapaciteta hidroelektrana snage manje od 10 megavata.

Kapaciteti malih hidroelektrana bi se uvećali sa 42 megavata u 2015. na 208 u 2020. godini i na 400 u 2030, a kapaciteti hidroelektrana snage veće od 10 megavata sa 250 megavata 2020. na 350 megavata u 2030. godini.

Od 2020. Srbija bi raspolagala kapacitetima geotermalnih elektrana od jedan megavat a ti kapaciteti bi se povećali na pet megavata 2030. godini.

Uvoz biogoriva

Da bi se ostvario cilj korišćenja energije iz obnovljivih izvora u saobraćaju, potrebno je obezbediti do 2020. proizvodnju biogoriva između 210 do 250 hiljada tona ekvivalenta nafte, navodi se u Nacrtu strategije.

Srbija sada, međutim, nema regulativu i ne raspolaže kapacitetima za proizvodnju biogoriva druge generacije, a rok za ostvarivanje cilja je kratak, zbog čega će morati da uvozi biogorivo.

Ocenjuje se da je potrebno podstaći proizvodnju biogoriva u Srbiji i iznosi procena da bi za izgradnju biorafinerije za proizvodnju 200.000 tona bioetanola bilo potrebno uložiti od 100 do 120 miliona evra.

Izvor: EurActiv

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Region: Cene električne energije u JIE rastu usled ograničene ponude i promena u potražnji početkom juna 2025.

U 23. nedelji 2025. godine, cene električne energije porasle su u gotovo svim zemljama jugoistočne Evrope (JIE), osim u Turskoj, pod uticajem viših cena gasa i CO₂, kao i smanjenjem proizvodnje vetroenergije. Cene su na početku nedelje bile oko...

Evropa: Tržišta fosilnih goriva i emisijskih kvota rastu početkom juna usled zabrinutosti za snabdevanje i uticaja radova na održavanju

Fjučersi Brent nafte na ICE tržištu za naredni mesec zabeležili su najnižu cenu poravnanja u toku prve nedelje juna, i to 64,63 dolara po barelu, u ponedeljak 2. juna. Cene su se povećavale tokom većine sesija prve nedelje, da...

Evropa: Rast cena električne energije početkom juna podstaknut potražnjom i smanjenom proizvodnjom obnovljivih izvora energije

U prvoj nedelji juna prosečne cene u većini glavnih evropskih elektroenergetskih tržišta porasle su u odnosu na prethodnu nedelju. Jedine izuzetke činili su Nord Pool tržište nordijskih zemalja i EPEX SPOT tržište Francuske, gde su cene pale za 1,8%,...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!