Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

U NIS-u 40 odsto radnika angažovano na lizing?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Nekoliko godina pošto je ruska kompanija “Gaspromnjeft” postala većinski vlasnik Naftne industrije Srbije, mnogo toga se promenilo u ovoj kompaniji. Uz pozitivno i profitabilno poslovanje, na koje niko nema zamerke, problem predstavlja veliko smanjenje broja zaposlenih i angažovanje radnika preko lizing kuća.

Kako je nedavno izjavila ministarka energetike Zorana Mihajlović, sada u NIS-u ima oko 4.500 zaposlenih, što je manje nego u trenutku privatizacije, kada ih je bilo 10.000. Po njenim rečima, predstavnici tog ministarstva razgovarali su s predstavnicima sindikata NIS-a, koji imaju primedbe što veliki broj zaposlenih odlazi u registrovane lizing kompanije. Ona je ukazala na to da je takav vid zapošljavanja po zakonu i da Ministarstvo ne može da reaguje, ali da o tome predstavnici države mogu razgovarati s poslovodstvom NIS-a i da se to i čini, kao i da država može da, u odnosu na određene strateške pravce NIS-a, daje komentare.

Po rečima potpredsednika Jedinstvene sindikalne organizacije NIS-a AD Veljka Žunića, u NIS-u je sada, od ukupnog broja radnika, oko 60 odsto zaposleno na neodređeno vreme, dok je oko 40 odsto radnika angažovano preko lizing kompanija, a među njima su i nekadašnji radnici NIS-a koji su uz zakonske otpremnine ranije otišli iz kompanije. On ističe da je osnovna primedba sinidkata zapošljavanje radnika preko lizinga na radnim mestima s povećanim rizikom, a to su, pre svega, radna mesta gde je izuzetno važno stečeno iskustvo.

– U skladu sa Zakonom o zapošljavanju na radnim mestima s povećanim rizikom, kao što su poslovi na procesnim postrojenjima, garniturama za bušenje i slično, ne bi trebalo da se zapošljavaju radnici preko lizinga, a to isto se odnosi i na ključne poslove u kompaniji u sferi menaymeta, finansija… – kaže Žunić. – Ipak, u NIS-u, ali i u mnogim drugim kompanijama u Srbiji se to čini jer naši zakoni to ne sprečavaju. Tako se, i pored toga što potreba za određenom vrstom posla nije prestala, odnosno isti poslovi se i dalje obavljaju, angažovanjem radnika preko lizing kuća umesto vlastitih, praktično smanjuje broj stalno zaposlenih a time i troškovi u kompaniji, a na taj način doprinosi efikasnijem poslovanju, postizanju boljeg rejtinga kod finansijskih organizacija i banaka, i takav vid rada je trend u celom svetu.

On je istakao da je ove godine Skupština Srbije donela Zakon o potvrđivanju konvencije Međunarodne organizacije rada koja se odnosi na rad privatnih agencija za zapošljavanje, čime se država obavezala na to da će ugraditi odredbe te konvencije u radno zakonodavstvo.

– Rad preko lizing kompanija je masovna pojava u Srbiji, primenjuje se u različitim oblicima i formama i mnogi poslodavci unajmljuju radnike svih struka – od spremačice do inženjera – kaže Žunić.

Po njegovom mišljenju, rad preko lizing kuća ne može se zaustaviti jer je to sve čećši način zapošljavanja, ali se maraju propisati pravila igre.

– Važeći Zakon o štrajku, kao i onaj koji se sada radi, utvrđuje minimum procesa rada u delatnostima od opšteg značaja, čime se podrazumeva da 70 odsto radnika ne može učestvovati u štrajku. Po toj analogiji, u kompanijama ne bi smelo da bude više od 30 odsto radnika angažovanih preko lizinga – kaže Žunić.

Broj zaposlenih u NIS-u je jedan od elemenata koji doprinosi njegovoj efikasnosti i stabilnosti, što su pred menayment postavila dva glavna akcionara – “Gaspromnjeft” i Vlada Srbije, ukazuju u toj naftnoj kompaniji. Sve odluke donose u skladu sa Zakonom o radu i ostalom zakonskom regulativom, a u skladu s tim rešava se i pitanje broja zaposlenih. U NIS-u kažu da prilikom angažovanja radnika preko posrednika, odnosno lizing kompanija, prednost imaju bivši zaposleni. Na taj način, ukazuju u NIS-u, potvrđuje se briga za bivše zaposlene i omogućava da i nakon raskida radnog odnosa u NIS-u budu radno aktivni i imaju redovne prihode.

Takođe, iz te kompanije naglašavaju da svi zaposleni koji nastave da rade za NIS preko lizing kompanija, prethodno dobijaju otpremninu od 560 evra po godini ukupnog staža, kao i 1,5 prosečnu zaradu NIS-a. Osim toga, obezbeđena je i dodatna povoljnost za radnike koji su podigli stambene kredite uz subvenciju NIS-a jer mogu računati na otpis i do čak 70 odsto preostalog duga za kredit, ističu iz NIS-a.

Izvor Dnevnik

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Nova solarna elektrana od 466 kW počela da radi u termoelektrani Brestanica

Nova solarna elektrana snage 466 kW zvanično je počela da proizvodi struju u termoelektrani Brestanica, čime je ostvaren značajan korak u povećanju proizvodnje obnovljive energije u ovom državnom postrojenju u opštini Krško. Fotonaponski sistem postavila je kompanija GEN-I Sonce, ćerka...

Region: Nastavljaju se pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska

Pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska napreduju, a nadležni rade na obezbeđivanju neophodnih lokacijskih uslova. Naredne faze obuhvatiće izradu glavnog projekta, potrebnog za dobijanje građevinske dozvole, kao i sprovođenje procene uticaja na životnu sredinu. Ove mere imaju za cilj da...

Grčka: Helenska asocijacija za energiju vetra zahteva hitne reforme radi uravnoteženja obnovljivih izvora energije

Helenska asocijacija za energiju vetra (ELETAEN) zahteva hitne reforme u grčkoj strategiji obnovljivih izvora energije, upozoravajući da sadašnje prekomerno oslanjanje na solarnu energiju ugrožava stabilnost nacionalne elektroenergetske mreže i ometa postizanje ciljeva energetske tranzicije. Rukovodstvo ELETAEN-a predstavilo je sveobuhvatan plan...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!