U bugarskoj nuklearci Kozloduj, na oko 100 kilometara od Srbije, prilikom radova na jednom od reaktora dogodio se incident usled kojeg je ispušten radioaktivni toksični gas ksenon 133. Stručnjaci, međutim, kažu da opasnosti od radijacije nema ni po Bugarsku, pa tako ni po okolne zemlje, uključujući Srbiju.
Nadležni u bugarskoj nuklearki saopštili su da je reaktor 5 privremeno zatvoren pre 3 dana jer su inženjeri u njemu izmerili povišen nivo radijacije. Konstatovano je manje isticanje radijacije, zbog čega je osoblje elektrane preventivno bilo evakuisano. Izvršni direktor elektrane Kostadin Dimitrov rekao je da radijacija nije povećana ni na prostoru nuklearke, ni na terenu oko nje.
Pressu online je u srpskoj Agenciji za zaštitu od jonizirajućih zračenja rečeno da je Međunarodna agencija za atomsku energiju nesreću označila kao nultu, što znači da je incident lokalnog karaktera i da nije opasan.
Nije se dogodilo ispuštanje radijacije u okoliš, pa čak ni u krugu elektrane, tako da nema nikakvog straha po Srbiju, ali ni po Bugarsku. Plin je ostao u okviru bloka 5, gde se incident dogodio, a njegova radiaktivnost će biti smanjena za pet dana.
Incident se izgleda dogodio prilikom menjanja gorivnih šipki u reaktoru. Ksenon je plin teži od zraka, jedan dio njega sigurno neće ispariti već će ući u neke prostorije koje nemaju ventilaciju, a jednako je opasan kao i uranij, cezij ili stroncij, objašnjavaju stručnjaci. U Kozloduju se do sada nije dogodilo ispuštanje radioaktivnosti u okolinu, a ta je elektrana s 4 već zatvorena reaktora i dva u radu, ranije smatrana jednom od opasnijih u Evropi.
Izvor energetika-net.com