Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaTermoelektrana „Gacko“ ponovo...

Termoelektrana „Gacko“ ponovo u pogonu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Termoelektrana /TE/ “Gacko” ponovo je u pogonu nakon dva i po mjeseca zastoja zbog kapitalnog remonta i očekuje se da će u narednom periodu raditi bez zastoja.

Rukovodilac TE “Gacko” Maksim Skoko je potvrdio da postrojenje radi punim kapacitetom nakon perioda uhodavanja i podešavanja, i da je sa zalihama od oko 300.000 tona uglja osiguran nesmetan rad u narednih šest sedmica.

Skoko očekuje ispunjenje godišnjeg plana proizvodnje električne energije i kaže da je zadovoljan rezultatima kapitalnog remonta.

On napominje da se na pojedinim, zahtjevnijim postrojenjima, radilo u smjenama po dvadeset četiri časa dnevno, a prioritet pri remontu je bio kvalitet, od čega zavisi stabilan rad Termoelektrane u narednih pet godina.

Skoko kaže da je remont koštao 21,5 miliona KM, odnosno dva miliona manje od prvobitno planiranih troškova, i finansiran je isključivo vlastitim sredstavima.

Na remontu su, osim radnika TE, bili angažovani specijalizovani radnici iz Republike Srpske i okruženja, te specijalisti iz Ukrajine i Rusije koji su radili na pojedinim postrojenjima proizvedenim u njihovim zemljama.

S obzirom da je veliki dio opreme iz Rusije i da se, prema standardima, takav projekat radi više od 100 dana, Skoko kaže da su zadovoljni što je posao završen za dva i po mjeseca.

On je precizirao da su remontovana sva postrojenja električne energije, kotlovskog, turbinskog, generatorskog postrojenja, te pogona dopreme uglja, otpreme šljake i pepela, hemijsko-tehnološkog pogona i pomoćnih objekata.

Među najznačajnijim investicionim zahvatima on je naveo zamjenu konvektivnog pregrijača pare, čija je težina oko 115 tona.

Tokom kapitalnog remonta ugrađen je i novi sistem automatskog vodenog čišćenja ložišta kotla, zamjena sistema pobude i zamjena rotora generatora, kao i više radova na revitalizaciji turbine i generatora.

Za prvih šest mjeseci ove godine proizvedeno je 871.455.600 kilovat časova električne energije ili 98,5 odsto od plana. Poslije toga je počeo kapitalni remont.

U TE „Gacko“ očekuju da će, zahvaljujući dobro odrađenom remontu, kao jedan od najvećih proizvođača električne energije u Republici Srpskoj ostvariti i godišnji plan od 1.433.000.000 kilovat časova električne energije.

Izvor Capital

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!