Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeTehničke zahteve ispunjavaju...

Tehničke zahteve ispunjavaju svi TENT-ovi blokovi

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

U Privrednom društvu „Termoelektrane Nikola Tesla“ svi  blokovi (TENT A i B, TEK i TEM)rade u primarnoj regulaciji učestanosti. Blokovi TENT A mogu da rade i u sekundarnoj regulaciji učestanosti.

O tome, šta je zapravo primarna a šta sekundarna regulacija , pitali smo Ljubišu Mihailovića, direktora za proizvodnju energije PD TENT.

Proizvodnja električne energije i potrošnja moraju stalno biti u ravnoteži. Naime, kvalitet isporuke električne energije se ocenjuje na osnovu trajanja učestanosti poremećaja po pitanju napona, frekvence i prekida isporuke električne energije, kaže naš sagovornik.

Bilo kakva neuravnoteženost između proizvodnje i potrošnje električne energije u jednom elektroenergetskom sistemu, rezultira odstupanjem frekvence od nominalne vrednosti (50Hz). Frekvenca se povećava kada se potrošnja smanjuje i obrnuto.

– Primarna regulacija učestanosti održava stalnu ravnotežu između potrošnje i proizvodnje električne energije u sistemu, ističe Mihailović i dodaje: – Ova regulacija se realizuje preko regulatora broja obrtaja turbine koji težnjom da održi zadati broj obrtaja turbine (delovanjem na regulacione ventile na tubini) menja izlaznu električnu snagu generatora. Praktično, svi generatori koji rade u nekom sistemu, srazmerno prema svojoj snazi, treba  da učestvuju u primarnoj regulaciji učestanosti sistema, objašnjava naš sagovornik, uz napomenu, da je rad generatora u primarnoj regulaciji učestanosti, automatska decentralizovana funkcija.

Ukoliko je odstupanje frekvence od nominalne vrednosti veliko (ispad velikog generatora ili velikog potrošača), primarna regulacija učestanosti neće moći da istu ponovo vrati na podešenu vrednost. U tom slučaju se aktivira sekundarna regulacija učestanosti, čiji je zadatak da ponovo uspostavi ravnotežu u sistemu, kaže Mihailović.

Po njegovom objašnjenju, sekundarna regulacija se realizuje delovanjem na turbinske regulatore, preko promene zadate vrednosti snage, posebno odabranih i opremljenih generatora u nekim elektranama, i uglavnom su to hidrogeneratori. Inače, rad generatora u sekundarnoj regulaciji se radi (ručna ili automatska funkcija) iz Nacionalnog dispečerskog centra (NDC).

Uloga TENT-a u regulaciji učestanosti našeg Elektroenergetskog sistema, jeste u tome da svi generatori PD TENT učestvuju u primarnoj regulaciji učestanosti. – Što se tiče rada u sekundarnoj regulaciji učestanosti (s obzirom da je to centralizovana funkcija) turbinski regulator generatora mora biti povezan sa dispečerskim centrom, kako bi iz istog mogao dobijati potrebne naloge za promenu opterećenja generatora, navodi Mihailović.

Postoji više tehničkih zahteva koje blok mora ispunjavati da bi mogao da radi u sekundrnoj regulaciji učestanosti. Po rečima našeg sagovornika, ovakav način rada je moguć samo na blokovima koji su potpuno automatizovani i izuzetno spremni i pouzdani u radu. Ove tehničke zahteve ispunjavaju svi blokovi TENT-a, sem bloka A-1 i A-2 u TEK–u.

Termoelektrana A je povezana preko posebnog računarskog sistema sa nacionalnim dispečerskim centrom (dok ostale lokacije nisu) tako da generatori TENT A mogu dobijati naloge za promenu opterećenja iz Nacionalnog dispečerskog centra.

TENT-ovi blokovi su jedini termoblokovi koji koriste lignit, a mogu da rade u ovakvom režimu rada.      

Naravno, rad generatora u sekundarnoj regulaciji učestanosti, nije samo tehničko pitanje, već i komercijalno, što znači da se blokovi moraju drugačije bilansirati, po posebnoj ceni se plaćaju proizvedena energija i ostalo, zaključuje Mihailović.

Izvor; TENT

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa rastu usled geopolitičkih tenzija, dok CO₂ dozvole blago padaju

Tokom druge nedelje jula, Brent nafta na ICE tržištu za front month fjučers uglavnom je pratila rastući trend. Izuzetak je bio četvrtak, 10. jul, kada je cena zatvaranja pala za 2,2% u odnosu na prethodni dan, dostigavši najnižu cenu...

Evropa: Cene električne energije pale početkom jula usled povećane proizvodnje solarne energije, a očekuje se rast zbog smanjenog vetra i povećane potražnje

Tokom druge nedelje jula, prosečne cene električne energije su opale u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Izuzetak su tržište Velike Britanije N2EX i nordijsko tržište Nord Pool, gde su cene porasle za 9,9%, odnosno 67%....

Evropa: Potrošnja električne energije opada početkom jula usled nižih temperatura, prognoze za sredinu jula su pomešane

Tokom nedelje od 7. jula, potrošnja električne energije opala je na glavnim evropskim tržištima u odnosu na prethodnu nedelju, čime je prekinut rast koji je trajao šest uzastopnih nedelja. Italija je zabeležila najveći pad potrošnje od 12%. Ostala tržišta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!