Ukupni troškovi za biološku rekultivaciju u prvoj polovini godine – 18,7 miliona dinara
Sektor za zaštitu i unapređenje životne sredine predstavio je iscrpan Izveštaj o stanju životne sredine u Rudarskom basenu „Kolubara” za prvu polovinu ove godine, bazirajući ga na podacima i informacijama prikupljenim putem specijalizovanog softvera TIMS (TEAMS) za integralno praćenje parametara životne sredine svih medija, menadžment otpadom, izveštavanje o performansama korporativne odgovornosti kompanije i unapređenje nacionalnog Centra za upravljanje životnom sredinom. Kako je, pored ostalog, naglašeno, ovaj dokument, uz osnovni prikaz stanja, daje i uvid u ostvarenje ciljeva i mera politike zaštite životne sredine definisanih Nacionalnim programom zaštite životne sredine i Nacionalnom strategijom održivog razvoja Srbije.
U poglavlju koje se odnosi na rad Službe za zaštitu životne sredine Ogranka „Površinski kopovi”, dat je pregled aktivnosti u vezi sa nekoliko značajnih projekata koji su u toku. Kako se, uz ostalo, u izveštaju navodi, početkom oktobra se očekuje završetak radne verzije „Programa za realizaciju mera za ublažavanje uticaja na životnu sredinu za površinske kopove „Polje C” i „Tamnava -Zapadno polje”. Izrada ovog dokumenta poverena je Ogranku „Projekt” i podsetimo, deo je obaveza rudarskog basena prema EBRD na osnovu kreditnog aranžmana za novi jalovinski sistem. Inače, vezano za „Projekat unapređenje zaštite životne sredine u PD RB „Kolubara”, u izveštaju se navodi i da su prilikom aprilske posete Lazarevcu konsultanti KfW banke obišli naselje „Rasadnik”, mesno groblje „Šopić 2” i Drobilanu na „Tamnava-Istoku”, da bi se lično uverili u situaciju na terenu, s obzirom na „veliki pritisak javnosti u Nemačkoj zbog finansiranja ovog projekta”, kako stoji u izveštaju.
U cilju jedinstvenog upravljanja vodama, uključujući poplave, suše, otpadne vode koje se ispumpavaju sa površinskih kopova, kišne i upotrebljene vode gradskih i seoskih naselja, proletos je održan inicijalni sastanak zainteresovanih strana u vezi sa izradom Generalnog projekta za uređenje vodnog režima na rekama Kolubari, Kladnici i Ub. Služba za životnu sredinu „Kopova” predočila je sve potencijalno negativne uticaje proizvodnih procesa u RB „Kolubara” na kvalitet površinskih i podzemnih voda uočene u prethodne tri godine, a obećana je puna saradnja eksperata koji su prošli internacionalnu obuku u vezi sa prečišćavanjem otpadnih voda i kontrole industrijskog zagađenja.
Kada se radi o Ogranku „Prerada”, u polugodišnjem izveštaju o stanju životne sredine, navodi sa da je merenjima na četiri lokacije utvrđeno da nije bilo prekoračenja graničnih vrednosti emisija SO2, NO2 i čađi, a da se kod suspendovanih čestica u ambijentalnom vazduhu prekoračenja kreću od 42,9 do 66,7 procenata (kod vodovoda Vreoci). Konstatuje se i da su u otpadnoj vodi, koja se nakon prečišćavanja ispušta u reku Kolubaru, koncentracije organskih materija i fenola veće od dozvoljenih vrednosti, ali da su radom postrojenja za prečišćavanje umanjene za oko 75 odsto.
U prvoj polovini godine, po osnovu ugovora o prodaji, odnosno zbrinjavanju oko 154,5 tona različitog otpada, ostvaren je prihod preko 3,66 miliona dinara (bez PDV), dok je za čišćenje separatora masti u ulja plaćeno nešto preko 400.000 dinara. Pokrenuti su tenderski postupci za prodaju oko 1.000 tona različitog otpada od obojenog metala, otpadnih guma, ulja, maziva, akumulatora, elektromotora i transformatora, za prodaju oko 25 tona papira (stare arhive), kao i dela nekompletnih vozila i njihovih delova.
Tokom junske, eksterne provere sistema sertifikata ISO 9001 i ISO 14001, od strane ovlašćene firme „Bureau Veritas”, utvrđeno je da poslovni sistem demonstrira sposobnost upravljanja procesima, kroz obezbeđenje neophodne dokumentacije, kompetentnost zaposlenih, neophodnu infrastrukturu i opremu, te da je svest zaposlenih na zadovoljavajućem nivou po pitanju upravljanja životnom sredinom.
U prvoj polovini godine, ukupni troškovi za bio¬lošku rekultivaciju u RB „Kolubara” iznose 18,6 miliona dinara, navodi se u izveštaju Sektora za zaštitu i unapređenje životne sredine. U poljoprivrednu proizvodnju (jabuka, pšenica, kukuruz, suncokret, soja i lucerka), na oko 115 hektara rekultivisanih površina, uloženo je nešto više od 7,2 miliona dinara, u šumarstvo isto toliko, a troškovi u oblasti hortikulture iznose 4,2 miliona dinara.
Na oba tamnavska površinska kopa i lokaciji novog groblja u Baroševcu zasađeno je 610 sadnica drvenastih biljaka, krčenje podrasta, drveća i žbunja je obavljeno na 107,5 hektara, čista seča na 97,5, a sanitarna na 144 hektara.
U izveštaju o stanju životne sredine u „Kolubari” konstatovana su i dva akcidenta (u maju): izlivanje oko 300 litara dizela iz jednog buldožera i kontaminacija zemljišta na mestu udesa i nepredviđenog pomeranja jalovinskih masa na prostoru unutrašnjeg odlagališta Polja „D” (klizište u Junkovcu).
Izvor RB Kolubara