Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrpska imovina na...

Srpska imovina na Kosovu vredi više od 200 milijardi dolara

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Imovina na Kosovu i Metohiji na koju Srbija polaže pravo vredi više od 200 milijardi dolara, rečeno je Tanjugu u Privrednoj komori Srbije (PKS), koja je pozdravila nove aktivnosti države radi zaštite tih interesa.

Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju podnela je Ustavnom sudu Srbije zahtev za ocenu ustavnosti privatizacija na celoj teritoriji KiM u periodu od 1999. godine do sada.

– Pitanje imovine je utemeljeno na Rezoluciji UN 1244, ali i u svim drugim dokumentima kao civilizacijsko dostignuće i PKS pozdravlja sve aktivnosti države koje štite interese srpske privrede na KiM – izjavio je direktor Biroa za regionalnu saradnju u PKS Milivoje Miletić.

On je posebno istakao da treba imati u vidu koliko je Srbija u prošlosti ulagala u razvoj kosovske privrede, ali i da se država do sada nije dovoljlno bavila institucionalnom zaštitom svoje imovine na tom području.

Vrednost imovine oko 1.500 do sada privatizovanih srpskih firmi na KiM procenjuje se na više od 1,5 milijarde dolara, pokazuju podaci PKS. Miletić je naveo da su ostala uglavnom preduzeća u sredinama gde je većinsko srpsko stanovništvo i da ta imovina vredi, prema nekim procenama, oko dve milijarde evra.

Kosovska poverilačka agencija, prema njegovim rečima, ceo proces privatizacije vodi na nezakonit način.

– Šta država može da učini – u svakom slučaju da zahteva od relevantnih međunarodnih institucija da se taj proces jednostavno poništi i uvaže legitimni interesi poverilaca koji su učestvovali u stvaranju te imovine – naveo je Miletić.

Preduzeća iz Srbije imaju određena potraživanja, jer su ulagala na KiM tako što su otvarala svoje nove pogone ili posebne firme, a sada kosovske vlasti prodaju njihovu imovinu ne vodeći računa o interesu svih poverilaca, objasnio je on.

Taj metod podrazumeva da kosovska agencija od nekog preduzeća izdvoji ono što može da se stavi u funkciju i formira ćerku firmu, a ono što ostane odnosno matično preduzeće ugasi, pa poverioci ne mogu da se namire.

U nekim preduzećima koja nisu bila skroz društvena, kako je rekao Miletić, kosovske vlasti su menjale vlasničku strukturu, tako što su prvo ta preduzeća proglasile društvenim i dale sebi pravo da upravljaju i raspolažu imovinom.

– UNMIK je imao ingerencije samo da upravlja tom imovinom, a bilo je primera da je sa imvoinom i raspolagao – kazao je Miletić.

On je podsetio da je stara Jugoslavija mnogo ulagala u razvoj Kosova preko Fonda za razvoj i Fonda za nedovoljno razvijene delove zemlje, a najviše u elektroprivredu, gde je uloženo oko 5,5 milijardi dolara.

Naša preduzeća su, prema njegovim rečima, pokušala pojedinačno da reaguju odredjenim žalbam prema kosovskim institucijama, medjutim, nije bilo nikakvih rezultata.

– Ekonomija na Kosovu je u katastrofalnom stanju iako njihovi zvaničnici ističu da je to stabilan ekonomski sistem – rekao je Miletić i dodao da KiM ima prosečnu nezaposlenost oko 50 odsto, dok je u srpskim sredinama nezaposleno čak 90 odsto stanovništva.

Nivo pokrivenosti uvoza – izvozom na KiM, prema njegovim rečima, iznosi samo desetak odsto, a budžetske potrebe se nadoknađuju donacijama iz inostranstva.

Struktura razmene robe između Kosova i drugih delova Srbije izgleda ovako – kada je u pitanju otprema sa Kosova u pitanju su simbolične količine, a obrnuto je, u prethodnih nekoliko godina bila oko 400 miliona dolara godišnje, s tim što je bila nešto manja u 2010. i 2011.

PKS procenjuje da je ukupan obim razmene moguće podići dva ili čak tri puta u odnosu na sadašnji nivo.

Područje KiM ima izuzetne prirodne resurse – oko 580.000 hektara obradvih površina i izuzetno velike rezerve uglja od oko 15 milijardi tona, istakao je on

Miletić je podsetio da je Kosovo i Metohija nekada imalo poseban status u državi i da je izmedju 1957. i 1979. ostvaren izuzetno visok rast privredne aktivnosti, sa stopom od 6,8 odsto, s obzirom da je ulagano između 1,5 i dva odsto društvenog proizvoda.

Preduzeća iz centralne Srbije na KiM imaju više od 1.350 objekata – PTT 130, ŽTP 55, EPS 18 i Srbijašume 45, a samo imovina EPS – a se procenjuje na oko tri milijarde evra.

Fond za razvoj Srbije ima vlasničke udele u oko 150 preduzeća na KiM u vrednosti većoj od 140 miliona evra.

Izvor 24sata

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Transnafta traži procenu za naftovod Srbija–Mađarska usred geopolitičkih promena

Transnafta je raspisala tender za usluge procene projekta naftovoda Srbija–Mađarska u okviru međunarodnih odnosa u Evropi. Dokumentacija za tender naglašava potrebu za sveobuhvatnom strateškom analizom fokusiranom na procenu nacionalnih rizika za Srbiju, ističući značaj jačanja energetske sigurnosti kroz diversifikaciju...

Rumunija: Evropska komisija odobrila državnu pomoć od 500 miliona evra za proizvodnju naprednih biogoriva

Evropska komisija (EK) odobrila je državnu pomoć Rumunije u iznosu od 500 miliona evra, koja je namenjena podršci investicijama u proizvodnju naprednih biogoriva. Ovaj program, koji se finansira kroz EU fond za modernizaciju, pružaće direktne subvencije kompanijama koje ulažu...

Rumunija: Rompetrol Rafinare investira 4 miliona dolara u poboljšanje efikasnosti rafinerije Petromidia

Rompetrol Rafinare, deo KMG International Grupe, poboljšava operativnu efikasnost u rafineriji Petromidia uz investiciju od 4 miliona dolara. Kompanija je završila projekat modernizacije CO kotla u jedinici za katalitičko kreking (FCC), prelazeći sa prirodne cirkulacije vode na prisilnu višekratnu...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!