Veliki deo ekoloških problema proizlazi iz činjenice da građani o njima nemaju pravovremene i tačne informacije, saopštili su danas Zeleni Srbije i zatražili da ekološki podaci budu jasniji i dostupniji javnosti.
Podsećajući da je pravo na odgovarajuću ekološku zaštitu ljudsko pravo garantovano i Ustavom RS, oni su povodom 5. juna, Svetskog dana zaštite životne sredine, skrenuli pažnju “na važnost uključivanja građana u odlučivanje, kao i važnost transparentnosti i dostupnosti ekoloških podataka u zaštiti životne sredine”.
– Građani nemaju pravovremene i tačne informacije o vazduhu, vodi, zemljištu, prirodnim kompleksima i biološkom diverzitetu, uključujući genetički modifikovane organizme – ocenili su Zeleni Srbije.
Oni su upozorili da “institucije, bilo na lokalnom ili republičkom nivou još nisu dovoljno shvatile značaj uključivanja gradjana u odlučivanje o njihovoj životnoj sredini, pa sve češće imamo proteste ljudi koji ne žele neko postrojenje ili fabriku u svojoj okolini”.
Kao posebno dobar primer Zeleni Srbije su istakli “rad Kancelarije Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu privatnosti koja već godinama radi na povećanju transparentnosti ekoloških podataka”.
Navodeći da je “Srbija jedna od retkih zemalja, čak i u Evropi, gde Kancelarija Poverenika na zahtev gradjana traži sve ekološke informacije bez izuzetka”, oni su ocenili da su takve institucije za nas “od najvećeg značaja, imajući u vidu koliko je vremena i rada da potrebno da se promene navike administracije, lokalnih vlasti i organizacija koje se bave zaštitom životne sredine”.
Izvor Tanjug