Poziv kojim smo tražili najbolju ponudu za poslovni prostor je bio na portalu naših javnih nabavki i svako je mogao da učestvuje i da uloži žalbu, kaže šef EPS.
Elektromreža Srbije (EMS) čiji je Elektroprivreda od 2005. godine bila podstanar obavestila nas je zvanično početkom aprila da moramo da se iselimo što pre, jer u prostoru u kome smo još uvek, planiraju da otvore berzu struje.
Zbog toga nije bilo vremena da se raspisuje uobičajeni javni poziv za izbor najboljeg ponuđača, već smo traženju prostora pribegli u pregovaračkom postupku, objašnjava u razgovoru za “Politiku
” Aleksandar Obradović, v. d. direktora EPS-a kako je došlo do toga da im najbolju ponudu za poslovni prostor da firma “Blok 67” u naselju “Belvil” na Novom Beogradu.
Kako bi otklonio bilo kakvu sumnju u motive EPS-ove selidbe Obradović je, radi pojašnjavanja svih detalja, “u pomoć” pozvao i direktora Direkcije za upravljanje i kontrolu javnih nabavki Mlađana Maleševića.
“Sve se dešavalo u roku od sedam dana. Hitan postupak po kom je cela stvar rađena ni na koji način nije narušio javnost celog posla, jer je mogao da se javi ko god je hteo. Poziv kojim smo tražili najbolju ponudu bio je na portalu naših javnih nabavki i svako je mogao da učestvuje i da uloži žalbu. Javile su se tri firme i izabrana je najbolja ponuda”, kaže prvi čovek EPS-a.
Na konstataciju da se, uvidom u detalje ovog posla baš na njihovom sajtu, stiče utisak da je EPS ciljano poslao poziv samo na tri adrese privatnih firmi da im dostave moguću ponudu o zakupu poslovnog prostora, u ovom javnom preduzeću kažu, da to nije tačno.
Mlađan Malešević, direktor Direkcije za upravljanje i kontrolu javnih nabavki, objašnjava nam sled događaja:
“Iste nedelje kada nas je o iseljenju obavestio EMS iz čijih prostorija treba da iselimo 50 ljudi, saznajemo da i “EPS snabdevanju” koji ima 150 zaposlenih ističe rok o zakupu s “Interkomercom” na Terazijama. Za taj prostor zakup je iznosio 16, 97 evra po kvadratu bez bilo kojih drugih troškova, dakle samo zidovi, bez nameštaja, struje, telefona, kancelarijskog pribora”.
On dodaje da EPS istovremeno mora da obezbedi prostor za još 12 radnika koji tek treba da počnu da rade u EPS-vom delu za obnovljive izvore energije, ali i one koji će raditi u delu nove firme operatora distributivnog sistema, što će sve zahtevati dodati prostor. S tim što se ovde neće zapošljavati novi radnici, već će postojeći biti premešteni na novu adresu.
Upitan šta EPS ima u vlasništvu od nekretnina Obradović odvraća – samo jednu zgradu i to ne celu na Zelenom vencu. Zgradu u Balkanskoj ulici, koja je u staroj Jugoslaviji pripadala “Jugelu”, samo koriste.
“Strateški cilj EPS-a je da se završi zgrada kod “Hajata” koju po pola kao vlasnici delimo s Elektrodistribucijom Beograd”, kaže Obradović, a na pitanje zašto se pre svih nisu obratili Republičkoj direkciji za imovinu, odgovara da prostor koji njima treba od 4.000 metara kvadratnih Direkcija nema, a naročito ne sve ono što je EPS u paketu dobio od firme “Blok 67 Asosijetes”
“Najbolje bi bilo da sami pozovete Direkciju i pitate ih da li bi mogla da ponudi ono što je ponuđeno EPS-u”, kaže on, dodajući da su se Direkciji obratili pre nego što je osnovano preduzeće “EPS snabdevanje” koje iznajmljuje “Interkomercov” prostor, ali da nisu imali adekvatnu ponudu.
“U cenu od 17,77 evra po kvadratu bez PDV-a za “Belvil”, EPS dobija 4.000 kvadrata, nov nameštaj koji vredi 500.000 evra, troškove preseljenja, opremanja, održavanja, popravki, obezbeđenja, 300 parking mesta, troškove struje, vode, grejanja, klime, osiguranje zgrade, porez na imovinu, troškove štampanja i mreže. Nemamo čak ni troškove tonera”, kaže Malešević.
Imajući sve ovo u vidu, onaj ko tvrdi da je ovo preskupa ponuda i da može da se nađe za 10 do 15 evra po kvadratu, treba da objasni šta je uračunato u tu cenu, objašnjava Obradović.
Najvažnije od svega je što EPS uz sve što treba da dobije po ugovoru ima i bankarsku garanciju na 500.000 evra za dobro izvršenje posla, naplativu na prvi poziv u slučaju da bilo šta od onoga što stoji u ugovoru ne bude ispunjeno, ističe Malešević. Na tu lokaciju planirano je da se preseli 250 radnika. To je privremeno rešenje dok zgrada kod “Hajata” ne bude bila završena.
“Ono što smo mogli da uradimo ove godine jeste da završimo grube radove i stavimo krov, za šta je bilo predviđeno 20 miliona evra. Međutim, Ministarstvo energetike nam je to stopiralo. Mi nemamo sredstva da nastavimo da radimo, a ta zgrada je predviđena za useljenje EPS-a i EDB-a”, kaže Malešević.
Posebna je kalkulacija, objašnjava Obradović, da li je isplativije završiti tu zgradu ili plaćati zakup. Zaključak je da je trenutno zakup isplativiji, jer su cene najma pale, a samo nameštaj za 250 ljudi košta pola miliona evra, kaže prvi čovek EPS-a.
Malešević podseća da je EPS imao svoju zgradu u Ulici vojvode Stepe na Voždovcu koja je pripala EMS-u, a da nije danas bi EMS bio taj koji bi se selio.
Upitan da li je pravi razlog za to što moraju da se isele iz te zgrade baš berza struje, kojoj kako neki kažu treba samo jedna kancelarija, Obradović tvrdi da je to jedini razlog, te da EMS ovom berzom pravi istorijsku stvar za energetiku.
Na pitanje koliko bi ih koštalo da se završi zgrada kod “Hajata”, u EPS-u kažu da su radili reviziju i da je zaključeno da tamo treba da se stave energetski efikasna stakla koja vrede 19 miliona evra. Sve bi išlo mnogo brže da je došlo do reorganizacije EPS-a, jer je to najveći trošak za EPS i dnevno se po tom osnovu gubi oko 100.000 evra, zaključio je juče Obradović.
EPS niko ne tera sa Voždovca
Posle objavljivanja informacije da je EMS glavni krivac za to što EPS traži novu adresu, jer mu je otkazao gostoprimstvo na staroj, upućeni kažu da to nije tačno i da niko EPS ne iseljava, već da je od njih samo zatraženo da oslobode jednu kancelariju za trgovinu strujom.
Nezvanično se saznaje da EPS nije od starog gazde ni zatražio produženje ugovora o najmu za prostor na Voždovcu, kao i da od 2005. godine nisu plaćali zakup zgrade, već samo njeno održavanje.
EPS za 250 zaposlenih zakupljuje 4.000 kvadrata, nov nameštaj koji kako tvrde vredi 500.000 evra, 300 parking mesta, troškove struje, vode, grejanja, klime, osiguranje zgrade… po ceni od 17,77 evra po kvadratu bez PDV
Izvor Politika