Elektroprivreda Srbije očekuje da će već od iduće godine poslovati kao preduzeće kome je uz proizvodnju struje pravi i profit.
Vlada Srbije trebalo bi do kraja ovog meseca da izabere novi Nadzorni odbor Elektroprivrede Srbije koji bi, u sledećem koraku, trebalo da usvoji novi statut tog javnog preduzeća. I jedan i drugi događaj, ma koliko bili formalne prirode, imaće veoma duboke ekonomske posledice, ne samo po EPS, već i celo društvo, jer s novim statutom naša elektroprivreda postaje firma koja će biti korporativno organizovana, a to znači, kako je nedavno u intervjuu „Politici” rekao njen prvi čovek Aleksandar Obradović – da će proizvodeći struju praviti i profit, a on sam biti šef svojim direktorima.
U Ministarstvu energetike potvrdili su nam juče da očekuju da će najkasnije ovog meseca biti imenovan novi nadzorni odbor EPS-a, koji je nadležan za donošenje statuta EPS-a koji je već pripremljen.
EPS, inače, čeka godinu dana da se ovo pitanje nađe na dnevnom redu vlade, što je potvrdio i Aleksandar Obradović, v.d. direktora EPS-a, napominjući da ovo javno preduzeće zbog toga godišnje gubi oko 35 miliona evra.
U EPS-u još uvek čekaju i odgovor kako će se od 1. januara, kada se otvara tržište struje za potrošače na srednjem naponu, naplaćivati takozvana mrežarina, odnosno da li će cena prenosa struje biti ista za one u Beogradu, Prokuplju ili Vranju. U resornom ministarstvu kažu, da očekuju da će nacrt izmena Zakona o energetici definisati jedinstvenu tarifu koja će biti završena polovinom meseca, a da će izmene i dopune zakona biti usvojene do kraja godine.
U Ministarstvu energetike kažu da je poslovodstvo EPS-a upoznato da je tek s promenom Zakona o energetici moguće uvesti jedinstvenu mrežarinu. Upitani kako je moguće da se po sadašnjoj organizaciji pet cena mrežarine u pet privrednih društava u okviru EPS ne odrazi na ukupnu cenu električne energije za krajnje kupce, u Ministarstvu energetike objašnjavaju, da je uz koordinaciju unutar samog EPS-a i fleksibilan pristup pri nuđenju jedinstvene cene za snabdevanje moguće da se različita cena pristupa mreži ne odrazi na cenu električne energije koju će plaćati krajnji kupci.
Brine mogućnost da ćezbog različitih mrežarina, u slučaju da se ne osnuje jedinstveno preduzeće za distribuciju ili ne nađe neko drugo rešenje, cena struje biti nejednaka,pa će firme u udaljenijim regionima plaćati veće račune od onih u centru republike, gde su mrežarine niže.
U EPS-u tvrde da je osnivanje novog zavisnog društva jedini način da svi kupci imaju iste uslove za pristup distributivnoj mreži i da se spreči neravnomerna raspodela troškova između pojedinih regiona Srbije.
U slučaju da se ne nađe neko drugo rešenje, preduzeća koja troše istu količinu električne energije, od 1. januara 2014. dobijala bi račune po različitim cenama, u zavisnosti od toga u kom delu zemlje rade.
Izvor Politika