Podizanje kvaliteta proizvodnje i njenih ukupnih efekata u Privrednom društvu „Termoelektrane i kopovi Kostolac“, kao tržišno orjientisanoj kompaniji, predstavlja stalni zadatak i obavezu. Da bi se ostvarili željeni efekti uvode se standardi i implementiraju najbolja evropska iskustva.
Dvogodišnja saradnja sa predstavnicima nemačke kompanije „Vatenfal“, kroz realizaciju Projekta „Tehničkih, konsultantskih i upravljačkih usluga na Površinskom kopu „Drmno“, dala je dobre rezultate. Kroz razmenu iskustava i uvođenja najbolje evropske prakse u oblasti: proizvodnje uglja i otkrivke u prošloj godini načinjen je ozbiljan iskorak u pogledu: bezbednosti i zdravlja radnika na radu, proizvodnje i održavanja. Usvojeni akcioni plan sadržao je čak 160 mera i aktivnosti sa konkretnim zaduženjima, što je ukupnom proizvodnom procesu na Površinskom kopu „Drmno“ dalo novi kvalitet.
U ovoj godini nastaviće se sa implementacijom predloženih mera i aktivnosti. Shodno tome određeni su novi Ključni indikatori učinka i usvojen je novi Akcioni plan mera i aktivnosti, koji će se pratiti i realizovati tokom ove godine. Na pitanje: Koji su ključni indikatori učinka u ovoj godini u rudarskom sektoru PD „TE – KO Kostolac“, Danko Beatović, koordinator realizacije Projekta nam je rekao: -U oblasti bezbednosti i zdravlja radnika na radu cilj nam je da u ovoj godini indeks sigurnosti (LTIF) bude manji od 7. Podsetio bih da je on u 2012. iznosio 17, a u 2013. godini 7,53. Koeficijent sigurnosti računat je po standardima Evropske unije.
Kada je reč o proizvodnji i to pre svega na otkrivci, cilj će nam biti da zadržimo kapacitivno iskorišćenje od prošle godine, koje je bilo na zavidnom nivou. -Kada je reč o vremenskom iskorišćenju rudarske mehanizacije cilj nam je da u 2014. godini vremensko iskorišćenje opreme na PK „Drmno“ bude na nivou od 50 procenata, od kalendarskog vremena, ne računajući vreme potrebno za obavljanje remonata. To je za tri procenata više u odnosu na ostvareno vremensko iskorišćenje u prošloj godini, koje je bilo na nivou od 47 procenata. Drugim rečima, cilj nam je da na godišnjem nivou ostvarimo oko 4000 časova rada po bageru. Kada je reč o održavanju cilj u 2014. godini je smanjenje procenta neplaniranih zastoja na manje od 10 procenata od kalendarskog vremena.
Ovaj koeficijent je u prošloj godini iznosio 13 procenata. Napomenuo bih da su u ovoj godini uvedeni i novi ključni indikatori i to za pomoćnu mehanizaciju i odvodnjavanje. Cilj nam je da u ovoj godini raspoloživost jedinica pomoćne mehanizacije bude na nivou od 66 procenata od ukupnog broja jedinica pomoćne mehanizacije koje imaju gusenični transport, što znači da težimo poboljšanju od 19 procenata u odnosu na ostvarenu raspoloživost u 2013. godini. Za točkaše cilj je da raspoloživost bude na nivou od 76 procenata od ukupnog broja vozila ili za 9 procenata bolje u odnosu na ostvarenu raspoloživost u prošloj godini.
-Odvodnjavanje Površinskog kopa „Drmno“ predstavlja jedan od glavnih faktora bezbednosti kopa i instalisane opreme. Ono je posebno važno posmatrano i iz ugla stvaranja preduslova za nesmetan rad rudarske mehanizacije. Obzirom na značaj odvodnjavanja i u ovoj oblasti postavljeni su određeni ciljevi odnosno ključni indikatori učinka. Pratiće se procenat aktivnih bunara u radu po linijama dubinskog odvodnjavanja kao i ukupan procenat njihovog iskorišćenja.
Cilj je da u ovoj godini u stalnom radu bude 95 procenata bunara od ukupno instaliranih. Efekat odvodnjavanja na PK „Drmno“ pratiće se i preko nivoa podzemnih voda po linijama dubinskog odvodnjavanja na mesečnom nivou. -Na osnovu ovako postavljenih ključnih indikatora učinka jasno je da su ciljevi za ovu godinu dosta ambiciozni. Ali, bez visokih ciljeva nema ni dobrih rezultata. Ako smo mogli napraviti pomake u prošloj siguran sam da će i u ovoj godini biti ostvaren napredak u pogledu ostvarenja ključnih indikatora učinka, kazao je Beatović.
Izvor Danas