Večeras će u Beogradu sa ruskom stranom biti potpisan ugovor o gasovodu Južni tok, najavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić.
“Večeras se potpisuje ugovor, mi smo među poslednjim zemljama koja potpisuje ugovor o Južnom toku”, rekao je Vučić Radioteleviziji Srbije u Moskvi, gde je razgovarao sa predsednikom i premijerom Rusije Vladimirom Putinom i Dmitrijem Medvedevim.
Vučić je izrazio zahvalnost ruskoj strani i ocenio da je Srbija dobila najbolje uslove za Južni tok u poređenju sa Austrijom, Mađarskom i Bugarskom, koje bi, kako je rekao, sutra mogle da potpišu ugovore sa Rusima.
Miler: Potpisan ugovor o gradnji kompresorske stanice
Šef Gasproma Aleksej Miler kaže da su Moskva i Beograd potpisali ugovor o izgradnji linijskog dela gasovoda i kompresorske jedinice po principu “ključ u ruke”. Kako ocenjuje agencija Itar-tas, Rusija i Srbija su ušle u novu fazu realizacije projekta izgradnje gasovoda Južni tok.
Gasprom je ranije danas saopštio da je kompanija Saut strim je zaključila je ugovor sa firmom Centrogas o izgradnji gasovoda Južni tok na teritoriji Srbije. To je investiciono-građevinski holding koji posluje u sastavu grupe Gasprom, prenosi Itar tas s.
Centrogas će se baviti projektovanjem, isporukom opreme i materijala, izgradnjom i montažom, obukom radnika i puštanjem u rad Južnog toka u Srbiji.
Uslovima ugovora je predviđeno da u realizaciju određenih poslova budu uključene kooperantske srpske kompanije. U tenderu, raspisanom u martu 2014. godine učestvovala su četiri ponuđača, kompanije iz Rusije i Srbije, naveo je Itar tas s, ne precizirajući o kojima je reč.
Istovremeno, kako je istaknuto u materijalima koje je Kremlj pripremio za današnji susret Putin i Vučića, Srbija može postati regionalni energetski čvor u realizaciji projekta Južni tok, prenosi Itar-tas s.
Kako je navedeno, sa teritorije Srbije planirana su dva kraka – u Republiku Srpsku i Hrvatsku, a razmatra se mogućnost odvajanja kraka za Makedoniju umesto da se on pravi sa teritorije Bugarske.
“Rukovodstvo Srbije je podržalo tu ideju, u nastojanju da zemlji da status regionalnog energetskog čvora”, navedeno je u materijalima.
U dokumentu se takođe ističe da se “razmatra pitanje dovođenja gasovoda do adminsitrativne linije Srbije i Kosova uz paralelnu izgradnju potrošačke mreže na Kosovu na osnovu dugoročnih ugovora o isporuci ruskog prirodnog gasa”.
Izvor Tanjug