Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Uskoro pregovori sa...

Srbija:Uskoro pregovori sa strateškim partnerima za “HIP-Petrohemiju“

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine, prof. dr Zorana Mihajlović, obišla je danas kompaniju „HIP-Petrohemija” i poručila da država radi na tome da ovo preduzeće dobije strateškog partnera i započne planirani investicioni ciklus vredan 200 miliona evra.

Mihajlović je danas, nakon razgovora sa poslovodstvom, članovima Nadzornog odbora i sindikatima „HIP-Petrohemije“ u Pančevu i obilaska rekonstruisane fabrike polietilena visoke gustine, najavila da će pregovori za strateškog partnera za ovo preduzeće u restrukturiranju početi 10. marta, a interesovanje su dosad pokazale tri kompanije.

Ministar je rekla da, prema informacijama kojima raspolaže, NIS trenutno nije zainteresovan za strateško partnerstvo s „Petrohemijom“, ali je napomenula da će se o njenoj sudbini razgovarati i sa ovom kompanijom. “Država trenutno krvari kada je reč o “Petrohemiji“, a krvari i sama „Petrohemija“, imajući u vidu gubitke koje pravi.

Trenutno je dobro samo NIS-u, a mi hoćemo da bude dobro svima, i NIS-u i Petrohemiji i državi”, kazala je Mihajlovićeva i poručila da se država neće povući ni pred NIS-om ni pred bilo kim drugim i da će aktivno učestvovati u razgovorima sa svima kako bi se zadovoljili interesi svih.

Odgovarajući na novinarsko pitanje “kako odobrovoljiti NIS da bude partner u Petrohemiji”, Mihajlovićeva je rekla da „u poslu nema ljubavi, ali da će se videti kakvi su interesi svih strana i obaviti razgovara pod pokroviteljstvom vlade“. Ona je dodala da je logično da NIS vodi računa o sopstvenim interesima, ali je zapitala šta ako “Petrohemija ne može da ispuni vaš interes”.

Budući da je „Petrohemija“ u potpunosti vezana za “Rafineriju Pančevo“, koja je u vlasništvu “NIS-a“, pitanje je kakav strateški partner treba da bude koji bi prihvatio partnerstvo u toj kompaniji, a da nema jako dobar odnos sa NIS-om, rekla je Mihajlović.

Sa poslovodstvom  „HIP-Petrohemije“ Mihajlović je danas, između ostalog, razgovarala o tome kako da se smanje visoki troškovi za gas i energente, kao i o mogućnostima da se iskoristi liberalizovano tržište gasa kako bi se ovaj energent eventualno dobijao po nižoj ceni od drugog isporučioca.

Generalni direktor „HIP-Petrohemije“ Velimir Unković rekao je da bez funkcionalnog povezivanja sa ”Rafinerijom Pančevo“ nema perspektive za „Petrohemiju“, a da je u budućnosti bez toga vrlo upitna i perspektiva Rafinerije.

On se složio sa ministrom Mihajlović da je najprirodnije da strateški partner „Petrohemije“ bude NIS ili neka firma iz Rusije iz oblasti petrohemije, “koja može uspešno da pregovara sa NIS-om o uslovima nabavke sirovine i energenata i međusobne razmene proizvoda.”

Strategija integrisanog razvoja, koju “Petrohemija“ radi u saradnji sa NIS-om, podrazumeva optimizaciju rafinerijsko-petrohemijske prerade, zajedničko planiranje razvojnih projekata i maksimalno korišćenje prednosti zajedničke lokacije, naveo je Unković i dodao da bi taj integrisani razvoj trebalo da bude i u interesu NIS-a.

Prema njegovim rečima, glavni razlozi za gubitke “Petrohemije“ su posledice bombardovanja tog proizvodnog kompleksa 1999. godine, višedecenijsko nedovoljno ulaganje u nove proizvodne kapacitete, kao i nepovoljene cene sirovina i enrergenata.

Unković je naveo da su godišnji prihodi Petrohemije iznose oko 360 miliona evra, od čega je izvoz oko 240 miliona evra, što govori da ta kompanija ima perspektivu ako se konsoliduje i u njoj sprovede investicioni program, jer ima siguran plasman svojih proizvoda na tržištu.

Izvor MERZ

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!