Kako su se snašli kupci u drugoj fazi otvaranja tržišta električne energije, koliko snabdevača se uključilo u utakmicu i koji su to najveći problemi bile su glavne teme jučerašnje konferencije „U susret tržištu električne energije“, koji je ogranizovao „Balkanmagazin“ pod pokroviteljstvom Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine i u partnerstvu sa JP „Elektroprivreda Srbije“.
Branko Filipović, šef Odseka za proizvodnju, snabdevanje i tržište električne energije u Ministarstvu energetike, istakao je da će država sav teret socijalnih problema građana preuzeti na sebe, a kompanijama će omogućiti da se bave biznisom i stvaraju profit.
– Srbija je uz sve teškoće i okolnosti zakoračila na put otvorenog tržišta električne energije i u dogledno vreme raščistićemo sva nerešena pitanja – rekao je Filipović.
Ljiljana Hadžibabić, član Saveta Agencije za energetiku, podsetila je na zakonski okvir za funkcionisanje tržišta, ali i na to da se kupci, bez obzira na sva organizovana predavanja, nisu dovoljno pripremili. Ona je ukazala da je potrebno što jednostavnije objasniti kupcima odnos sa mrežom i sa snabdevačom, te da su po EU direktivama doneta pravila o promeni snabdevača, po kojima promena može trajati najviše 21 dan.
– EPS je preživeo dva talasa liberalizacije i sledi treći talas otvaranja tržišta za domaćinstava. Videćemo da li će to biti od 1, jula, kako je predviđeno nacrtom novog zakona o energetici ili od 1. januara 2015. godine – rekao je Obradović. – Uskoro očekujemo promenu statuta EPS-a i osnivačkih akata zavisnih PD i nastavak reorganizacije, jer tržište je surovo. Konkurencija napada najbolje klijente i niko neće firme sa problemima.
Obradović je naglasio da je veoma važno kupcima objasniti objasniti razliku između snabdevača i distributera, ko je odgovoran za kvalitet električne energije, a ko za cene.
Prema rečima Željka Markovića, v.d. direktora PD „EPS Snabdevanje“, ovo PD je potpisalo ugovore sa kupcima koji čine više od 70 odsto tržišta, a sa rezervnim snabdevanjem biće oko 90 odsto.
– Na tržištu je problem javnih nabavki električne energije, jer državni sektor nije planirao nabavke električne energije u 2013. godini – rekao je Marković. – Tek se sada tenderi raspisuju za ovu godinu, javljamo se na sve tendere i zaključujemo ugovore. Već smo zaključili 50 ugovora po osnovu javnih nabavki, a još 150 je u toku.
O iskustvima na hrvatskom tržištu govorila je Tina Jakaša, direktor „HEP Opskrbe“, koja je istakla da u Hrvatskoj, gde otvaranje tržišta traje već 10 godina u poslednjih pet godina svi kupci mogu da biraju snabdevača. Međutim, tek od 2010. godine alternativni snabdevači ulaze na tržište, a danas njih 19 ima dozvolu.
Izvor Balkanmagazin