Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Trgovci strujom bez...

Srbija:Trgovci strujom bez profita u Srbiji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Najveći prodavci struje, Vuk Hamović, Vojin Lazarević i Robert Golob, nisu uspeli da pridobiju kupce na srednjem naponu.

Najveću korist od liberalizacije tržišta na srednjem naponu, na kojem se napajaju kompanije koje imaju više od 50 zaposlenih ili godišnji prihod veći od 10 miliona evra, imalo je „EPS snabdevanje“, koje je uspelo da zadrži 95 odsto potrošača. Oko 3.200 firmi bilo je u obavezi da bira između dvadesetak aktivnih trgovaca. Za najveće prodavce, pored EPS-a, trenutno važe slovenački GEN, čiji je predsednik uprave Robert Golob, zatim EFT Vuka Hamovića i „Rudnap“ Vojina Lazarevića.

To što je 95 odsto tržišta pripalo „EPS snabdevanju“ ne znači, međutim, da su svi ti kupci svojevoljno izabrali ovo javno preduzeće da im i u 2014. godini isporučuje struju.

Željko Marković, direktor „EPS snabdevanja“, kaže za “Blic” da je oko 50 odsto firmi koje se napajaju strujom na srednjem naponu na rezervnom snabdevanju.

– To znači da ti kupci nisu izabrali svog trgovca i da im je po zakonu pripalo „EPS snadbevanje“. Struja za njih je skuplja oko 30 odsto u odnosu na ostale koji su sami izabrali prodavca – navodi Marković.

U najvećem delu se, kako on navodi, radi o ustanovama pri lokalnim samoupravama koje nisu u svojim budžetima za 2013. godinu predvidele raspisivanje tendera za nabavku struje u 2014. godini, pa nisu ni mogle da biraju od koga će je kupiti.

– Nema razloga za brigu jer će ovaj problem biti otklonjen zato što su se sada stvorili uslovi za raspisivanje tendera – navodi Željko Marković i napominje da će oni koji do kraja februara ne izaberu snabdevača ostati bez struje.

Otvaranjem tržišta firmama je, kako “Blic” nezvanično saznaje u EPS-u, struja poskupela oko 20-30 odsto.

Dejan Paravan, izvršni direktor prodaje Grupe GEN, kaže da pad cena može da se očekuje kada se jasno utvrde i definišu pravila funkcionisanja tržišta kako bi se povećala konkurencija.

– Trenutno ti uslovi još nisu ispunjeni u Srbiji. Pre liberalizacije cene su bile ispod tržišnih vrednosti i zbog toga nisu bile odraz stanja na tržištu – navodi Paravan za “Blic”.

Isti stav dele i u EFT-u, gde kažu da uvođenje konkurencije, što je cilj liberalizacije tržišta, dugoročno vodi ka nižim cenama kod krajnjih potrošača.

– Trenutno su cene energije na evropskim berzama na istorijskom minimumu, i to pomaže da energija koju potrošači na srednjem naponu kupuju za ovu godinu bude relativno jeftina – kažu za “Blic” u EFT-u

Vojin Lazarević: Ima prostora
Postoje segmenti poslovanja koji za EPS nisu profitabilni, i tu se nalazi prostor za poslovanje svih novih trgovaca strujom, rekao je on za „Blic“.

Vuk Hamović: Efikasnost
Tek kad sistem postane efikasan, tada će građani uživati benefite jednog ovako velikog sistema, kažu u EFT-u.

Robert Golob: Prvo pravila
Pad cena može da se očekuje kad se jasno utvrde pravila funkcionisanja tržišta. Trenutno ti uslovi još nisu ispunjeni u Srbiji. Nakon liberalizacije cene su se približile tržišnim vrednostima, a to znači da su se u proseku povećale, kažu u GEN-u.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!