Srbija je dosad ugovorila uvoz struje u vrednosti 62 miliona evra. A biće potrebno da se dogovori uvoz za još bar 40 miliona evra, saznaje “Blic”. Naručena struja još nije plaćena.
Direktna šteta je 120 miliona evra, dok se indirektne štete zbog neostvarene proizvodnje i uvoza procenjuju, kažu u EPS
Zasad nema preciznih podataka koliko će struje biti potrebno da se uveze kako bi se obezbedile dovoljne količine za zimu.
– Iako je rano za procene, nije isključeno da suma koja će morati da se plati za energetsku stabilnost tokom zime dostigne i 150 miliona evra – kaže izvor “Blica”.
On dodaje da će to zavisiti ne samo od cene uvozne struje, već i od količine uglja koja će moći da se izvuče iz kolubarskih kopova koji su mahom još poplavljeni. Što kasnije počne rad kopova punim kapacitetom, to će više struje morati da se uvozi.
Milorad Grčić, direktor RB “Kolubara”, kaže za “Blic” da je sadašnja dnevna otprema uglja upola manja nego pre poplava i dodaje da je počelo isušivanje pojedinih basena.
– U kop “Tamnava – Zapadno polje” ulilo se 210 miliona kubika vode, potopljeni su svi sistemi za proizvodnju uglja. Do poplava ovaj kop je bio oslonac proizvodnje uglja u RB “Kolubara”.
Ispumpavanje vode iz ovog kopa još nije počelo. EPS je tek juče poslao obaveštenje da će “Kolubara” raspisati tender za ispumpavanje vode – kaže Grčić.
Na pitanje kada će se normalizovati proizvodnja uglja, on odgovara da se tokom avgusta očekuje povećanje proizvodnje za 20.000 tona, čime će se premašiti 70 odsto od nekadašnje proizvodnje.
Problem oko mogućeg poskupljenja nastao je jer struje ne samo što nema dovoljno, već potrebne količine za zimu moraju da se ugovore već sada, i plate. Prema saznanjima “Blica”, po kalkulaciji Ministarstva finansija, koja je prošle nedelje razmatrana u Vladi, struja bi trebalo da poskupi 30, zatim i još 20 odsto da bi se obezbedio novac za uvoz. Protiv poskupljenja je premijer Aleksandar Vučić, koji je naložio Ministarstvu energetike da iznađe model da struja ne poskupi.
– Vlada nastoji da struja ne poskupi 30 odsto, što je procena Ministarstva finansija – kaže “Blicov” izvor.
Potpredsednik Vlade Zorana Mihajlović, međutim, tvrdi da „cena struje nije bila predmet razgovora Vlade“ i da se povećanjem cene struje neće rešavati pitanje uvoza ni saniranja šteta od poplava.
Ona je potvrdila da EPS planira da uveze struju u vrednosti od 150 miliona evra.
Na pitanje o poskupljenju struje, u EPS-u odgovaraju da je ovaj sistem pretrpeo velike štete tokom poplava.
– Još se sagledavaju sve mere koje mogu da se preduzmu kako bi se posledice poplava što manje odrazile na stabilnost snabdevanja strujom. Analize pokazuju da je samo direktna šteta u proizvodnim kapacitetima 120 miliona evra, dok se indirektne štete još procenjuju – kažu u EPS.
Analiza, pa poskupljenje
Na pitanje da li se i za koliko može očekivati poskupljenje struje, u Ministarstvu energetike kažu da se pri donošenju takve odluke moraju razmotriti svi činioci i posledice koje ona sa sobom nosi.
– To pitanje zahteva kompleksnu analizu svih makroekonomskih faktora. Procenat poskupljenja struje je broj koji se dobija na osnovu sveobuhvatne analize i licitiranje brojkama nije dobro ukoliko se ne sagledaju svi parametri – rečeno je Tanjugu u ministarstvu.
Izvor Blic