Detaljne rezultate analize uzroka uvećanih računa za struju i gas građani Srbije bi trebalo da saznaju do 20. februara, kada će posebna Radna grupa podneti svoj izveštaj.
Ta radna grupa koju čine predstavnici Ministarstva energetike, Agencije za energetiku i Nacionalne organizacije potrošača Srbije došla je do podatka da je preduzeću EPS snabdevanje stiglo ukupno 40.816 prigovora na decembarske račune
.Zato je od Elektroprivrede Srbije zatražena dopuna podataka, ali je ipak saopšteno da preliminarni rezultati pokazuju da je do problema došlo zbog grešaka u očitavanju i sistema obračuna. Razmatrane su i primedbe na račune za gas i konstatovano je da je u decembru po pravilu veća potrošnja nego u novembru, ali da postoje i indicije da je i kvalitet gasa uticao na veću potrošnju u decembru i da je bilo propusta u obračunu potrošenog gasa, kao i u proračunu PDV-a kod pojedinih distributera.
Na sledećem sastanku Radnoj grupi će biti dostavljeni izveštaji uređaja za merenje kvaliteta gasa (hromatografa) koji će pokazati da li je u većem procentu korišćen domaći gas slabijeg kvaliteta.
Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije, kaže za Danas da je osnovni razlog što je došlo do grešaka, odnosno povećanih računa za struju isključivo sistem pomoću koga se vrši obračun.
– Sasvim je jasno da je „zakazao“ softverski sistem. Recimo, Elektrodistribucija Beograd je otkazala ugovor o održavanju softverskog sistema, za taj posao je umesto Elektrotehničkog fakulteta angažovala privatnu firmu koja iako jeftinija može da bude manje stručna i sposobna za takav posao od ETF-a.
Epilog je da je povećan broj grešaka u obračunu struje u EDB odmah nakon što se to desilo. Podsećam da je poslovodstvo EPS-a svojevremeno tražilo smene u EDB-u baš zbog tog softverskog sistema, ali da ministarka energetike Zorana Mihajlović to tada nije htela da odobri. Ne možemo isključiti mogućnost da je i ljudski faktor grešio u očitavanju stanja brojila. Međutim to mogu da budu pojedinačni slučajevi. Pominje se da je problem nastao jer su račune očitavali zaposleni preko omladinskih zadruga. Reč je uglavnom o studentima elektrotehnike koji imaju određeni stepen stručnosti i koji ne mogu da naprave ogroman broj grešaka.
S obzirom da je ukupno 40.816 računa pogrešno očitano jasno je da se ne radi o greškama u očitavanju ljudi na terenu već o sistemskom problemu – kategoričan je naš sagovornik.
Kada je reč o računima za gas Vuletić smatra da tu nije toliko alarmantna situacija kao kada je reč o struji.
– Normalno je da decembarski računi za gas budu veći od novembarskih. Isto tako dešava se da bude pojedinačnih grešaka u očitavanju. Mislim da je problem kada je reč o računima za gas „prenaduvan“. Naime, kada su potrošači gasa videli koliko se građana buni zbog visokih računa za struju odlučili su da se i oni žale i tako „prošvercuju“ uz njih i možda izdejstvuju smanjenje računa. Sam sam potrošač gasa, i meni samom odgovara da račun bude što manji, ali treba biti objektivan i reći da nema osnova za sumnju da je postojala sistemska greška u obračunu računa za „plavi energent“.
Jedino možemo govoriti o problemu ako se ustanovi da je došlo do umešavanja domaćeg sa ruskim gasom. Naime, proizvedene su veće količine domaćeg gasa nego što je to obično slučaj. Ako se taj gas pomešao sa ruskim uvoznim, onda je kvalitet smanjen i to može da dovede do većeg računa. Međutim, ne postoji mogućnost da je uvezen manje kvalitetan gas, jer u tom slučaju „Srbijagas“ plaća manju cenu Rusima, pa nikako ne možemo da konstatujemo da je toplotna energija koju su dobili potrošači dobijena iz manje kvalitetnog gasa uvezenog iz Rusije – zaključuje Vuletić.
Izvor Danas