Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Štetna prodaja porodičnog...

Srbija:Štetna prodaja porodičnog srebra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Najava premijera Aleksandra Vučića da će ubrzo početi privatizacija pojedinih javnih i državnih preduzeća nije naišla na odobravanje ni u sindikalnim ni u stručnim krugovima koji ističu da bi najveći gubitnik u tom procesu bio budžet, odnosno građani Srbije.

Predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović kaže za Danas da nije očekivao da će Vučić istupiti u svom ekspozeu sa klasičnim neoliberalnim konceptom koji zagovara privatizaciju državne imovine.

– Naša sindikalna centrala se 2011. godine kategorički suprotstavila najavama o privatizaciji Telekoma Srbije i tada su isti stav o tom pitanju imali i Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić. Vučić je dakle bio protiv prodaje Telekoma, a danas je za privatizaciju.

KSS je principijelno protiv privatizacije velikih sistema u uslovima svetske ekonomske krize. Takvim potezom država i građani mogu da budu samo na gubitku. Nema boljeg argumenta zašto ne bi trebalo prodati to preduzeće od činjenice da su sve najmoćnije telekomunikacione kompanije u Evropi u većinskom vlasništvu države. Dakle, logično je da tako bude i u Srbiji – objašnjava Cvetanović.

On dodaje da ni privatizacija Elektroprivrede Srbije ne predstavlja dobru ideju.

– Mi jesmo za to da u EPS-u u cilju poboljšanja poslovanja dođe do dokapitalizacije na taj način što bi strani kapital gradio termoelektrane i hidroelektrane u Srbiji u saradnji sa EPS-om i bio njihov vlasnik. Ali ne vidimo ekonomsku logiku da prodajemo preduzeća koje, kao i Telekom, koliko-toliko pune budžet. Takođe, potpuno je besmisleno privatizovati sektor prevoza robe na Železnici, jer je to najprofitabilnija delatnost tog preduzeća.

Iz svega izrečenog vidi se da nema ekonomskog opravdanja za privatizaciju velikih sistema. Svakako, oni mogu i treba da rade bolje i uspešnije, ali da bi se to ostvarilo, potrebno je umesto partijskih kadrova na njihovo čelo postaviti profesionalni menadžment. Dakle, nije problem svojinsko pitanje, već način upravljanja koji treba unaprediti kroz profesionalizaciju, a velike sisteme ostaviti u većinskom vlasništvu države – smatra Cvetanović.

Sa njegovim mišljenjem slaže se i Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije, koji ističe da se nova Vlada sprema da proda „porodično srebro“, što je u potpunosti suprotstavljeno državnim interesima.

– Pogledajmo šta rade Nemci. Dojče Telekom je u većinskom vlasništvu države i na osnovu toga ostvaruje profit i kupuje druge kompanije u Evropi. Naša vlada pak sa druge strane želi da proda javna preduzeća koja ostvaruju profit. I to se sve čini da bi se izbegla dalja zaduživanja zemlje.

Pri tome se uopšte ne razmišlja o tome da je dugoročno gledano državni budžet na gubitku, jer će ostati bez sredstava na koja je mogao da računa dosad. Takvo ponašanje se bez dileme može opisati kao očajnički potez potpuno nesposobnih predstavnika vlasti – navodi Vuletić.

On dodaje da će privatizacija Telekoma Srbije, EPS-a i drugih javnih i državnih preduzeća prepoloviti broj zaposlenih u njima, jer je ono što jedino interesuje privatnog poslodavca ostvarivanje profita.

Obećanja

– Aktuelna vlast je obećavala da će sačuvati postojeća radna mesta i da će otvoriti nova, međutim, u slučaju masovne privatizacije javnih preduzeća kako se već sada najavljuje od toga neće biti ništa. Svakako, treba prodati i na taj način „udomiti“ fabrike poput Železare Smederevo, ali prodati infrastrukturu poput Telekoma, EPS-a, prevoza robe na Železnicama, to je potpuno pogrešno i besmisleno – zaključuje Vojislav Vuletić.

Izvor Danas

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!