Srbija ima domaću fabriku s kojom EPS može da krene u zamenu oko tri miliona brojila, ali u fer i poštenoj tržišnoj utakmici
Srpska brojila koja proizvodi privatna firma „Meter&Control” našla su se ovih dana na spisku uz četiri najveća svetska proizvođača brojila, jer po kvalitetu, tehničko-tehnološkoj usklađenosti i mogućnosti primene, u potpunosti odgovaraju najvišim evropskim standardima.
Potvrda toga je i sertifikat koji je ova kompanija, kao peta u svetu, dobila od IDIS-a, najpoznatije svetske asocijacije, čime je domaća elektronska industrija otvorila vrata Srbiji da svoje proizvode izvozi i u Evropsku uniju.
Jovan Vujasinović, direktor kompanije „Meter&Control” i predsednik Grupacije proizvođača brojila u Privrednoj komori Srbije, kaže, da je domaća industrija brojila ovakav rezultat ostvarila u pravo vreme, jer EU tek treba da krene u masovnu ugradnju i zamenu brojila.
– Plan EU je da se od 2020. godine ugradi oko 250 miliona novih pametnih brojila čija je vrednost oko 50 milijardi evra. Srbija rame uz rame s najvećim proizvođačima može da učestvuje u ovom poslu, ne samo zbog tehnološke konkurentnosti, već i zbog činjenice da smo cenovno konkurenti, objašnjava.
Ovakav plan EU i visoka tehnološka i cenovna konkurentnost domaće elektronske industrije velika su šansa za zapošljavanje i izvoz, kaže Vujasinović i dodaje da veruje da sada više ne postoji nijedna prepreka da Elektroprivreda Srbije započne ugradnju novih, „pametnih brojila” i uključi domaću elektronsku industriju u posao zamene oko tri miliona brojila i u Srbiji.
Prednost ovih domaćih brojila je što se i u slučaju kvara ili isteka tehničkog veka ne moraju menjati aparatima istog proizvođača, već bilo kojim uređajem koji imaju isti sertifikat.
Vrednost ovog posla se u Srbiji procenjuje na oko 500 miliona evra, a zamenom brojila gubici EPS-a smanjili bi se za pet do 10 odsto, što je oko 75 do 150 miliona evra uštede godišnje. Preračunato, EPS bi uložen novac u zamenu brojila, vratio za pet godina, kaže Vujasinović.
Upitan šta bi građani ovim dobili, on kaže, pre svega, jasan uvid u potrošnju struje i to ne samo na mesečnom, već i na dnevnom nivou, pa i iz sata u sat, što bi im pomoglo da kontrolišu svoju potrošnju struje.
U mnogim bivšim jugoslovenskim republikama proces ugradnje novih pametnih brojila već je započeo, a građani koji su ih dobili nemaju nikakav trošak.
Prepoznajući priliku za zapošljavanje i otvaranje izvoznih mogućnosti, Francuska, kao lider u ugradnji „pametnih brojila”, planira da 80 odsto posla u proizvodnji i zameni brojila poveri domaćoj industriji. Zaključak šta treba mi da uradimo – nije neophodan.
Izvor Politika