Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:S Južnim tokom...

Srbija:S Južnim tokom dolazi i 1,5 mlrd. €

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

“Gasprom” je ponudio da finansira izgradnju gasovoda “Južni tok” u Srbiji, vrednu 1,7 milijardi evra, objavljeno je iz kompanije “Gasprom eksport”.

Prema tom predlogu, naša zemlja bi to otplatila od prihoda dobijenih od tranzitne takse.

Kako se ističe, “Gasprom” i “Srbijagas” nastavljaju razgovore o mehanizmu finansiranja projekta, a ponuda neće izmeniti dogovore i Akcioni plan koji su već na snazi.

Prema Akcionom planu, početak izgradnje gasovoda “Južni tok” u Srbiji planiran je za januar 2014. godine, navodi se u informaciji “Gasprom eksporta” o projektu “Južni tok”.

Šef “Gasproma” Aleksej Miler nedavno je naveo da bi gradnja mogla da počne i ranije, u decembru 2013. godine, s obzirom na to da se projekat Južni tok razvija ne samo po planu, već i pre roka, naveo je “Gasprom eksport”.

Završetak radova i početak isporuke gasa za Srbiju su planirani za 2016. godinu.

Prema navodima “Gasprom eksporta”, nacrt budžeta preduzeća “Južni tok Srbija”, zajedničkog preduzeća “Gasproma” i “Srbijagasa”, koje je zaduženo za realizaciju projekta gasovoda “Južni tok” u Srbiji, za 2013. godinu predviđa rashode od 115 miliona evra.

Budžet za 2014. godinu biće formiran krajem 2013. godine, nakon sprovođenja programa rada za ovu godinu, dodaje se u informaciji “Gasprom eksporta” o projektu “Južni tok”.

Navodi se i da je “Gasprom”, kao većinski vlasnik firme “Južni tok Srbija”, odlučio da sedište kompanije bude u Švajcarskoj kako bi osigurao investicione garancije i zbog uslova koje švajcarski pravni sistem nudi.

U informaciji o “Južnom toku” se navodi i da će taj projekat biti glavni izvor ulaganja u Srbiji.

“Studija izvodljivosti je utvrdila da će realizacija projekta na srpskoj teritoriji privući investicije od oko 1,5 milijardi evra i stvoriti oko 2.200 novih radnih mesta. Generalno, ovo će poboljšati perspektivu srpske industrije”, navodi se u saopštenju Gasprom eksporta.

Dodaje se i da je konačna investiciona odluka za bugarsku deonicu “Južnog toka” usvojena u novembru 2012. godine i “Gasprom” je spreman da učini sve što je do kompanije kako bi se projekat realizovao na vreme, tako da prvi gas može da poteče 2015. godine.

“Raspored izgradnje Južnog toka u Bugarskoj neće uticati na planiranu dinamiku izgradnje Južnog toka u Srbiji”, navodi se.

Konačna trasa podvodnog dela Južnog toka predviđa četiri kraka koja vode do bugarske obale i dalji transport gasa putem zemnog gasovoda kroz Srbiju, Mađarsku i Sloveniju do severne Italije, sa krakovima koji se odvajaju sa teritorije Srbije do Hrvatske i Republike Srpske.

Podseća se i da je 2. oktobra, 2013. godine Upravni odbor kompanije “Južni tok transport” odobrio detaljan plan izgradnje, usvojio dugoročni budžet kompanije i potvrdio puštanje u rad prve podzemne linije “Južnog toka” pre kraja 2015. godine.

“Gasprom eksport” i “Južni tok transport” na sastanku su takođe potpisali i Sporazum o prenosu gasa.

Prema oceni “Gasprom eksporta”, “Južni tok” će povećati sigurnost snabdevanja Srbije i Evrope putem diversifikacije trase koja povezuje evropske potrošače sa najvećim svetskim rezervama gasa u Rusiji.

Izvor Beta

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!