Sindikat JP PEU Resavice predaće 15. maja Vladi peticiju-zahtev da se Plan konsolidacije, koji je Vlada usvojila, sprovede pod okriljem EPS-a.
Peticiju, koju je potpisalo više od 19.000 rudara, rudarskih porodica, Mesnih zajednica i opština u kojima su rudnici, u Vladu će odneti oko 50 rudara u rudarskim odelima i sa upaljenim rudarskim lampama, izjavio je predsednik Sindikata JP PEU Goran Nikolić.
Na platou ispred zgrade Vlade pridružiće nam se delegacije Sindikata “Kolubare” i EPS, dodao je Nikolić. On je rekao da je upućen i zahtev ministru energetike i rudarstva Aleksandru Antiću za održavanje sastanka na kome bi trebalo “da se vidi šta dalje”.
“Na ovaj korak smo se odlučili pošto je prethodno resorno ministarstvo negativno odgovorilo na naš zahtev o povratku u EPS u koji su u međuvremenu vraćena neka neproizvodna preduzeća”, objasnio je Nikolić i podsetio da je JP PEU u sastavu EPS bio do 2003. godine.
On je napomenuo da je vrednost rudnih bogastava na ovim prostorima “preko 40 milijardi evra” i da JP PEU “preko 60 odsto proizvodnje isporučuje EPS a da u isto vreme nije u njegovom sastavu”. “Ne tražimo milostinju, već da živimo od svog rada i od Vlade tražimo da nam to omogući”, rekao je Nikolić.
On je objasnio da su pozvali i narod da potpiše peticiju s obzirom na to da su rudnici uglja, uglavnom, jedini privredni subjekti u veoma sisromašnim oblastima gde se nalaze i smatramo da će se eventulanim gašenjem rudnika ugasiti i sva rudarska mesta kao i mala preduzeća koja su živela od rudnika i rudarskih plata. Započeće, kako je ocenio, i velika migracija stanovništva, čak i iz nekih pograničnih oblasti.
“Od Kragujevca do granice sa Crnom Gorom, pa ovamo prema Kosovu ne radi ni jedno preduzeće, ni jedna fabrika, samo jedan rudnik ‘Ibarski rudnici’, da li sada i njega zatvoriti?”, zapitao je Nikolić.
“Posle brutalnog izbacivanja iz sastava EPS događa se ubrzano propadanje rudnika, prestaju sve investicije, a gomilaju se sve veći gubici. Rudnici opstaju zahvaljujući samo državnim subvencijama koje postaju sve niže i neizvesne tako da postoji opasnost od potpunog prestanka proizvodnje u svim rudnicima”, rekao je Nikolić.
Vlada je 1. novembra lane usvojila plan rada i konsolidacije JP PEU, koji predvidja otvaranje novih, mehanizovanih rudnika uglja, otvaranje novih termoelektrana kao i postepeno zatvaranje neperspektivnih rudnika, podsetio je Nikolić.
On je istakao da je Sindikat JP PEU podržao taj plan, ali i izrazio sumnju u njegovo sprovodjenje van sistema EPS što se, kakoje rekao, nažalost pokazalo tačnim jer su već uveliko probijeni mnogi rokovi iz plana i ne nazire se početak njegovog sprovodjenja.
“Pozvali smo i nadležne Regionalne privredne komore, Skupštine opština, mesne zajednice, gde rudari žive, političke stranke iz rudarskih mesta, da u pisanoj formi podrže naš zahtev da se Plan rada i konsolidacije, usvojen od Vlade, sprovodi pod okriljem EPS”, rekao je Nikolić.
On je ocenio da je povratak rudnika u EPS jedini način da rudnici opstanu u teškim vremenima koja predstoje.
“Gašenjem rudnika ugasila bi se poslednja nada za meštane naših siromašnih krajeva”, rekao je Nikolić.
Rudari Resavice, povratak u EPS su zatražili od prethodnog ministra energetike Zorane Mihajlović 13. decembra prošle godine sa sednice Glavnog odbora Sindikata, održane u Sokobanji.
JP PEU je preduzeće u čijem sastavu se nalazi devet rudnika i zapošljava 4.000 radnika u devet sisromašnih opština Srbije gde vlada ekstremna nezaposlenost, napomenuo je Nikolić.
Izvor Tanjug