Troškovi remonta agregata H3 i H4 u HE „Bajina Bašta“ značajno su niži, jer najveći deo troškova pokriva „Andritz hydro“. Ovogodišnji remonti obaviće se sopstvenim snagama, uz pomoć lokalnih preduzeća i uz angažovanje specijalizovanih instituta
Posle četvorogodišnje revitalizacije agregata hidroelektrane „Bajina Bašta“, ovaj proizvodni kapacitet „Elektroprivrede Srbije“ ulazi u period redovnih remonta. Evvidentan je manji obim posla i nisu potrebna ulaganja u nove delove, a to automatski znači i da su smanjeni troškovi održavanja.
– Troškovi remonta agregata H3 i H4 značajno su niži, jer najveći deo troškova pokriva „Andritz hydro“. Radi se o otklanjanju sitnih nedostataka, tako da se nadamo da će u narednom periodu biti ispunjen jedan od postavljenih ciljeva revitalizacije, a to je smanjenje troškova remonta. Zbot toga se i radi revitalizacija i modernizacija hidroelektrane – ističe Mijodrag Čitaković, direktor PD „Drinsko-Limske HE“.
Bez obzira što je veći deo opreme nov, u HE „Bajina Bašta“ obaviće se standardni remont agregata i pripadajuće opreme. U remont je prvo krenuo agregat H3. U sklopu ovogodišnjeg redovnog remonta obaviće se pregled turbinske opreme, spirale i sifona, rashladnog sistema, generatora, radnog kola, transformatora, servomotora, regulatorskog sistema, transportne opreme.
Trenutno se izvode radovi na sanaciji procurivanja između rukavaca lopatica sprovodnog aparata i poluge. Na tim mestima, na kojima je uočeno procurivanje, postaviće se dihtunzi.
– To će se uraditi preventivno na svih 20 lopatica sprovodnog aparata na agregatu H3 – kaže Čitaković. – Tokom ovog posla biće otklonjeni svi nedostaci koji su uočeni u dosadašnjem radu agregata. To će doprineti da se kvalitet ugrađene opreme dovede na najviši mogući nivo.
Prema rečima direktora PD „Drinsko-Limske HE“, posao vezan za zaptivanje radi „Andritz hydro“ sa svojim kapacitetima bez obzira što je istekla garancija, jer je taj nedostatak uočen u toku garantnog perioda. Isti posao uradiće se i prilikom remonta agregata H4 koji je u garantnom periodu.
Prema rečima našeg sagovornika, nakon toga obaviće se remont radnog kola i to merenje labirinata po zaustavljanju agregata, vizuelni pregled radnog kola, detaljan pregled opreme protočnog trakta, pregled radnog kola, sanacija kavitacionih oštećenja na radnom kolu, kontrola antikorozivne spirale i kontrola zavrtnjeva na radnom kolu i zvonu. Obaviće se i tipski remont opreme rashladnog sistema, provera, ispitivanje i čišćenje filtera.
Na generatoru će biti urađena demontaža pokrovnih limova, gornjih i donjih zaslonskih limova, njihova kontrola i čišćenje, kao i kontrola bolcnova i svih vijčanih i zavarenih veza.
U okviru sistema pobude uradiće se demontaža kliznih prstenova i njihova obrada u fabrici „ATB Sever“. Taj posao urađen je tokom prošle godine na agregatima H1 i H2 radi hlađenja i smanjenja zagrevanja četkica i njihove brze potrošnje. Na transformatoru biće pregledana oprema rashladnog sistema. Takođe, biće izvršen i pregled opreme za signalizaciju.
– Što se tiče obima remonta na agregatu H 4, nakon demontaže, biće izvršen pregled kompletne opreme, s obzirom da u avgustu ističe garantni period – uakzuje Čitaković. – Biće pregledano radno kolo i generator i proveriće se garancijske karakteristike.
Remontni radovi u reverzibilnoj HE „Bajina Bašta“ biće obavljeni od 21. jula do 28. avgusta, dok se remonti u „Limskim HE“ završavaju u novembru. U HE „Zvornik“ remont će trajti do 2. oktobra, a z HE „Elektromorava“ remont sva četiri agregata biće obavljen tokom septembra kada se očekuje minimalan dotok. Svi ovogodišnji remonti u PD „Drinsko-Limske HE“ obaviće se sopstvenim snagama, uz pomoć lokalnih preduzeća i uz angažovanje specijalizovanih instituta.
Izvor Kwh