Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Privatni kapital ulazi...

Srbija:Privatni kapital ulazi u rudnike

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Država Srbija će u narednom periodu omogućiti da se u oblast rudarstva ulaže po modelu javno-privatnog partnerstva.

U Palati Srbija održan je skup o rudarstvu, na kome su bili predstavnici zemalja Evropske unije i Srbije.

“Novim zakonom o rudarstvu, koji je u završnoj fazi izrade, predviđena je mogućnost javno-privatnog partnerstva u rudarstvu, kao i strateškog partnerstva”, kazao je državni sekretar Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Srbije Tomislav Šubaranović.

On je u pauzi 19. susreta predstavnika državnih organa zemalja EU, čija je glavna tema bila upravljanje državnim i privatnim projektima u oblasti rudarstva, rekao da će ako bude zahteva za javno-privatno partnerstvo u oblasti rudarstva Srbija verovatno prihvatiti takvu ponudu.

Dodao je da država želi i da rudnicima koji već rade nađe strateške partnere.

Na skupu koji je prvi put održan u Srbiji, Šubaranović je ocenio da je iskustvo zemlja članica EU bitno kako bi se domaća regulativa što brže približila EU.

“Problemi u oblasti rudarstva su slični i možemo da preskočimo nekoliko stepenika u rešavanju problema ako znamo kako su to drugi radili”, kazao je on.

Šefica odseka za sistemsko uređenje oblasti rudarstva i geologije u Ministarstvu rudarstva Milica Zorić navela je da je za Srbiju u oblasti rudarstva najznačajnije da razmeni iskustvo sa Austrijom i Poljskom, koje imaju propise slične ovdašnjim, a koje su detaljno regulisale način izdavanja koncesija.

Zorićeva je rekla da je za Srbiju, kao zemlju koja se sprema za ulazak u EU, važno da vidi na koji način su te zemlje rešavale svoje probleme, podsetivši da je trenutno potrebno da se primene tri direktive EU koje su vezane za rudarski otpad, za izdavanje odobrenja za istraživanje nafte i gasa, kao i za skladištenje CO2.

Predstavnik Ministarstva ekonomije, porodice i omladine Austrije Artur Maurer rekao je da se prelazak rudnika iz državnog u privatno vlasništvo, koji je Austrija uradila 60-ih i 70-ih godina prošlog veka, pokazala kao dobra za ekonomiju zemlje.

On je kazao da bi Srbija, kao zemlja koja je bogata mineralnim resursima, trebalo da omogući ulazak privatnog sektora u oblast rudarstva, jer bi to predstavljalo motor za razvoj države.

Na skupu su učestvovali predstavnici Finske, Nemačku, Austrije, Estonije, Rumunije, Češke, Slovačke, Poljske i Bosne i Hercegovine, koji su predstavili zakonsku regulativu i iskustva svojih zemalja u transformaciji i modernizaciji rudarstva i geoloških istraživanja.

Izvor Agencije

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: Engie proširuje portfolio obnovljivih izvora novom solarnom elektranom od 37,2 MW u Prahovi

Engie Rumunija je završila izgradnju svoje šeste solarne elektrane u opštini Ariceştii Rahtivani, okrug Prahova, sa instaliranim kapacitetom od 37,2 MW. Ovaj projekat predstavlja značajan korak u širenju obnovljivih izvora energije kompanije i njenoj posvećenosti energetskom prelazu. Nova elektrana...

Mađarska postavila rekord sa 6.200 MW solarne energije, premašila domaću potrošnju električne energije

Mađarska je prošlog petka postigla rekord u proizvodnji solarne energije, sa vršnom vrednošću od 6.200 MW tokom 15-minutnog perioda koji je počeo u 12:15 časova, prema podacima operatora sistema za prenos električne energije MAVIR. Ovo je najveća zabeležena proizvodnja...

Bosna i Hercegovina: Nova solarna elektrana snage 64 MW kod Stoca širi najveći fotonaponski projekat u zemlji

Nova solarna elektrana snage 64 MW kod Stoca u Hercegovini zvanično je počela da isporučuje električnu energiju u nacionalnu mrežu Bosne i Hercegovine. Ova elektrana predstavlja drugu fazu solarnog projekta Hodovo, koji je najveća fotonaponska elektrana u zemlji. Projekat...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!